Vyzerá to tak, že je na obzore koniec éry, kedy sme využívali pre presnú lokalizáciu konvenčné satelitné systémy, ako je napríklad GPS. Vedci totiž zostrojili niečo, čomu možno hovoriť prenosný kvantový akcelerometer, aby ich po dokončení náročného vývoja jedného dňa nahradil.
V čom sa teda skrýva mágia tejto veľmi zaujímavej vecičky? Ako informuje server Teslarati, všetko je to o kombinácii laseru a extrémne chladných atómov, vďaka ktorej dokáže akcelerometer určiť našu polohu. A to s takou presnosťou, akú vie momentálne poskytnúť iba kvantová mechanika.
Demonštrácia pokročilej GPS alternatívy prebehla počas podujatia National Quantum Technologies Showcase 2018 v Londýne. Zúčastnení tak mali jedinečnú príležitosť vidieť, ako technologický výdobytok 21. storočia vôbec funguje a čoho všetkého je schopný.
Researchers are testing Quantum ‘compass’ technology to provide navigation without the reliance on GPS satellites https://t.co/y4UByJAH9M via @PrincessDeixa
— TESLARATI (@Teslarati) November 13, 2018
Za kvantovým akcelerometrom stoja vedci z prestížnej Imperial College London a odborníci zo špičkovej spoločnosti M Squared, ktorá sa zameriava na fotoniku aj kvantovú mechaniku.
Na rad prídu aj smartfóny
Kedy sa ho ale dočkáme v spotrebnej elektronike? Keďže zatiaľ existuje iba fyzicky rozmerná verzia pre dopravné prostriedky, ako sú lode alebo vlaky, tak to nejaký ten čas ešte určite potrvá.
Postupným technologickým pokrokom dospejeme až k takej veľkosti, že ju nebude problém natlačiť do útrob kompaktnej konštrukcie nadchádzajúcich mobilných telefónov. Tým urýchlime lokalizáciu, presnosť určovania polohy a zároveň porastie i úroveň bezpečnosti, pretože prestane prebiehať bezdrôtová komunikácia so satelitom.
Ako presne sa zvacsi bezpecnot odstranenim spojenia na GPS ked ta linka je jednosmerna
„The reliance on global navigation satellite systems such as GPS has a few significant shortcomings that the quantum accelerometer would overcome. Satellite signals can be blocked or jammed, interfering with the systems that rely on the data being provided. Threats such as electromagnetic pulse (EMP) attacks on a massive scale, now closer to reality with nuclear capability developments around the world, would cripple any technology relying on satellite systems.“
Urcite sa jeho presnost bude dat ovplyvnit napriklad uz spominanym emp, rozdiel je ze po skonceni pulzu sa gps signal obnovi a bude rovnako presny ako bol zatial co porucha/ovpyvnenie akcelerometru je nevratna, v dnesnej dobe sa vyuziva kombinacia IMU a GPS prave kvoli ich odlisnym vlastnostiam a tomu ze sa doplnaju, nahradit GPS(alebo iny satelitny system) dalsim akcelerometrom nedava zmysel,(nahrada stareho/nequantoveho akcelerometru zmysel ma ale clanok pise o nahrade GPS nie o nahrade vsetkych horsich typov akcelerometrov)… btw cital som aj clanok na teslerati takze dik za citaciu ale ani to neni uplne odpoved(aj ked uznavam ze som sa mal asi pytat blyzsie k zdroju 🙂 )