Špičkovým odborníkom zo súkromnej americkej univerzity sa podarilo vytvoriť niečo, čo tu veru ešte nebolo. Obyčajný hríb z obchodu premenili na nevyčerpateľný zdroj elektrickej energie, ktorý by mohol v neďalekej budúcnosti poháňať našu spotrebnú elektroniku.
Aby dokázali vytvoriť tento netradičný energetický systém, museli najskôr vyššie spomínaný hríb skombinovať s grafénom z 3D tlačiarne a so špeciálnou baktériou. Vďaka jej kapacitám realizovať fotosyntézu vznikol akýsi prírodný solárny panel s vlastným akumulátorom. Nie je teda žiadnym veľkým prekvapením, že mu hovoria „bionický hríb“.
O pokroku informoval server Nano Letters.
Scientists turn a standard mushroom into an electricity-producing ‚bionic mushroom‘ https://t.co/1IloMc2Seb via @PrincessDeixa
— TESLARATI (@Teslarati) November 12, 2018
„Integráciou sinice, ktorá dokáže produkovať elektrickú energiu, s nano materiálmi, ktoré dokážu elektrickú energiu uschovávať na neskôr, sme schopní nadobudnúť lepší prístup k unikátnym vlastnostiam oboch vecí, môžeme ich rozšíriť a vytvoriť úplne nový funkčný bionický systém,“ uviedol na margo vedeckého úspechu jeden z členov tímu odborníkov, renomovaný profesor Manu Mannoor.
Prečo zrovna hríb?
Dôvod, prečo vybrali zrovna povrch hríbu, tkvie v tom, že ide o prostredie, kde sa baktérii darí. Ako píše The Independent, vedci vďaka tomuto kroku predĺžili životnosť takzvaného bio systému až o pár dní. Ak to teda bude takto pokračovať i naďalej, dni nahradia mesiace a neskôr podľa všetkého aj roky.
Rovnako si budeme musieť počkať na nárast kapacít energetického systému, pretože tie súčasné dokážu zatiaľ vyprodukovať iba naozaj skromné množstvo šťavy. Teslarati spomína 65 nanoampérov.