Sociálna sieť Facebook nemá v poslednom období dobré renomé, pod čo sa podpísali incidenty s únikom osobných dát, ochranou súkromia ale aj falošné správy, ktoré sa stále darí šíriť.
Nenávistné prejavy, propagandu, terorizmus a ďalší, pre spoločnosť nebezpečný obsah, pomáhajú rozširovať hlavne falošné účty, ktorých je podľa najnovšej podrobnej správy spoločnosti Facebook neúrekom.
Len v období od apríla do septembra Facebook odstránil 1,5 miliardy falošných účtov, čo je skutočne impozantné číslo. V 1. štvrťroku 2018 vymazal 534 miliónov účtov, v 2. štvrťroku 800 miliónov účtov a v 3. štvrťroku 2018 až 800 miliónov falošných účtov.
Veľa falošných účtov bolo vytvorených tzv. strojovo. Kybernetickí kriminálnici dokážu vytvárať falošné účty vo veľkých objemoch pomocou špecializovaných skriptov a softvérových botov. Takéto účty následne slúžia podvodom alebo sa pomocou nich šíri spam. Automatizovaný proces penetráciu spamu ešte zintenzívňuje.
Facebook tvrdí, že sa jeho vlastné algoritmy pre identifikáciu falošných účtov medzičasom citeľnejšie zdokonalili. Až 99,6 % falošných účtov, ktoré boli medzi aprílom a septembrom odstránené, mala odhaliť umelá inteligencia. Často k tomu došlo skôr, než falošný účet nahlásil bežný užívateľ sociálnej siete.
Aj keď Facebook zintenzívňuje boj proti nekalému obsahu, falošným účtom a zlepšuje ochranu bežných užívateľov sociálnej siete, stále má k pomyselnej dokonalosti ďaleko. Dôvera k sociálnej sieti je naštrbená a nepomáhajú jej ani vyjadrenia významných technologických osobností.
Začiatkom tohto roka kritizoval Facebook Tim Cook – výkonný riaditeľ spoločnosti Apple, pričom narážal práve na ochranu súkromia. Podobne zareagoval aj Elon Musk, ktorý z Facebooku dokonca stiahol profil Tesly a SpaceX.