Švédskym vedcom z renomovanej technologickej univerzity sa podarilo výrazne priblížiť k vytvoreniu molekuly, ktorá dokáže uschovať teplo z leta na neskoršie použitie. V zime by sme tak vďaka nej vedeli ušetriť na kúrení. A to navyše bez toho, aby sme popri tom vytvárali akékoľvek emisie.
O tejto molekule sme po prvýkrát počuli zhruba pred rokom, kedy nám ju odborníci predstavili ako niečo, čo disponuje kapacitami ukladať solárnu energiu.
„Molekula vyrobená z uhlíka, vodíka a dusíka má jedinečnú vlastnosť, pretože keď príde do kontaktu so slnečným žiarením, transformuje sa na izomér s bohatým množstvom energie – ide o molekulu z tých istých atómov, ktoré sú však navzájom pospájané rozdielnym spôsobom,“ uvádza web špičkovej švédskej univerzity Chalmer.
Emissions-free energy system saves heat from the summer sun for winter. Researchers at #ChalmersUniversity has made great, rapid strides towards the development of a specially designed molecule which can store solar energy for later use – up to 18 years. https://t.co/alwLbBfHBB pic.twitter.com/1HG7BxUpGi
— Chalmers University (@chalmersuniv) October 4, 2018
Tento izomér je podľa dostupných informácií v kvapalnom skupenstve, takže môže slúžiť ako unikátna náplň pre špeciálne tepelné batérie. Napĺňanie solárnej energie bude v takom prípade prebiehať prostredníctvom solárnych panelov, čiže počas dňa, aby ju mali domácnosti k dispozícii po západe slnka alebo ako už bolo spomínané, cez zimu. Čas tu teda nehrá žiadnu dôležitú rolu. Teplo vraj vydrží pripravené na použitie aj 18 rokov.
Nič podobné sme tu zatiaľ ešte nemali, preto možno tento vedecký pokrok označiť za veľmi dôležitý míľnik, vďaka ktorému sa energetický priemysel opäť posunie dopredu. Treba si už len počkať na dotiahnutie posledných štádií náročného výskumu, aby bola molekula pripravená do ostrej akcie. Komerčné využitie systému možno očakávať tak do 10 rokov.