Sonda InSight americkej NASA včera večer o 20:53 úspešne ukončila pristávací manéver na povrchu červenej planéty. Ide o prvé úspešné pristátie na Marse po dlhých siedmich rokoch, keď na Marse pristála sonda Curiosity.
Prenos dát z misie zabezpečovali dva cubeSaty, Wall-E a Eve, pomenované po úspešnom animovanom filme.
Čo bude InSight skúmať
InSight je na rozdiel od Curiosity statická sonda. Po povrchu planéty sa teda nebude presúvať. Namiesto toho je však vybavená rôznymi šikovnými nástrojmi ako napríklad seizmometrom SEIS. Ten je podľa NASA tak presný, že k nemu museli vyrobiť aj malú meteorologickú stanicu TWINS, ktorá bude kontinuálne merať počasie a zároveň ho chrániť.
Druhý dôležitý prístroj HP3 disponuje špeciálnou sondou, ktorá dokáže preniknúť až 5 metrov pod povrch planéty. Jej účelom je merať tepelný tok. Hlavnú výbavu zakončuje prístroj RISE, ktorý bude prostredníctvom rádiovej komunikácie so Zemou veľmi presne merať rotáciu planéty. To NASA umožní upresniť veľkosť jadra Marsu. Ako prebiehalo samotné pristávanie si môžete pozrieť v pekne spracovanom videu nižšie.
Sprav fotku na rovnom poli… bude gulate? Len chory, idiot tomu uveril…
Predpokladám, že InSight má tzv. fisheye objektív, ktorý je uložený priamo v konštrukcii, preto sa fotka môže zdať guľatá.
Objektiv a fotka je gulata, ale vysvetlite mi ako je mozne ze je gulaty aj mars, hovorim skus ist na siroke pole a odfot si ho, uvidis zaoblenie zeme…? Neuvidis… a tiez je nasa zem gulata, skus si pozriet rozmer Marsu… cista hlupost…
Optika je sranda 🙂 Oveľa expresívnejšiu formu tohto fenoménu môžeš vidieť napríklad aj na takýchto záberoch: https://www.photographymad.com/files/images/little-planet-photos-1.jpg
Nezvyknem ľudí urážať, ale ty musíš byť ultra tupec konšpirátorský ??