Kontroverzný úspech špičkového čínskeho vedca Che Ťien-kchuej bude mať podľa všetkého dohru. Široká verejnosť a aj kolegovia z brandže mu vyčítajú, že so svojou čerstvo zverejnenou prácou prekročil všetky hranice etiky. V tom najhoršom prípade môže skončiť v súdnej sieni, kde rozhodnú o treste.
Tieto informácie vyplývali na verejnosť len pár hodín po tom, čo internet obletela správa o vytvorení geneticky modifikovaných detí. Úspešná úprava DNA dvojičiek Lulu a Nana prostredníctvom modernej techniky CRISPR zaujala obrovskú mediálnu pozornosť, čo vyústilo do reakcie miestnej technicko-vedeckej univerzity a lekárskej etickej rady.
O úspechu informoval ako prvý renomovaný server MIT Technology Review, po ktorom nasledoval CNET a mnoho ďalších z viacerých kútov sveta.
Scientist that claimed to create gene edited human babies under investigation https://t.co/ma8a6qx9q1 pic.twitter.com/qJ7RpexNqh
— CNET (@CNET) November 27, 2018
Southern University of Science and Technology, kde Che Ťien-kchuej síce v dobe oznámenia úspechu pracoval, no mal neplatené voľno, tvrdí, že o jeho aktivitách vôbec nič nevedela. Nevedelo o tom dokonca ani vedenie nemocnice, ktorá mu poskytla laboratórium.
„Experimenty ako tento môžu vrátiť späť celú oblasť. Veda operuje pod sociálnou licenciou – vedci pracujú v rámci limitov, ktoré definujú obavy širšej verejnosti,“ prezradil rozhorčene Darren Saunders, ktorý pôsobí ako profesor na University of New South Wales.
„Ignorovaním týchto limitov riskujeme oprávnený odpor a hnev, čo môže vrátiť celú oblasť o dekády späť.“
Vo svojom voľnom čase
Z toho teda možno vydedukovať jasný záver – vedec realizoval tento výskum vo svojom voľnom čase. A podľa všetkého i bez príslušných povolení od zodpovedných štátnych inštitúcií, čo ho kvôli medializácii s najväčšou pravdepodobnosťou dostane do problémov so zákonom.
A day after a Chinese researcher claims to have created twin girls using CRISPR, a co-inventor of the gene-editing technique has called for a global moratorium on using the technology. by @antonioregalado https://t.co/d7uTjlt27k
— MIT Technology Review (@techreview) November 27, 2018
Che Ťien-kchuej teraz zrejme čaká hneď viacero žalôb, a to vrátane verifikácie jeho práce. Na tú by sa mali už čoskoro pozrieť medzinárodní experti. Najskôr však musia zostaviť nezávislú odbornú komisiu, aby rozhodla o tom či sme skutočne svedkami tak dôležitého okamihu ako tvrdí on sám.