Trio nadaných študentov využilo jeden z fenoménov digitálnej éry na namaľovanie umeleckého diela. Portrét Edmonda Belamy vytvorila umelá inteligencia GAN a vďaka svojmu talentu tak zarobila sladkých 432 500 $. Za toľko bol totiž tento obraz s podpisom v podobe algoritmu predaný v aukcii Christie’s.
Jeho cenu však pôvodne odhadovali iba na 7 až 10 000 $, informuje The Verge. Ľudia z Obvious majú byť preto na čo hrdí. Ide totiž o skupinu vyššie spomínaných 25-ročných študentov z Francúzska, ktorí museli svojho digitálneho umelca najskôr naučiť maľovať.
„Radi by sme poďakovali AI komunite, no najmä tým, ktorí sa radia medzi priekopníkov v používaní tejto novej technológie, vrátane Iana Goodfellowa, tvorcu algoritmu GAN, ktorý inšpiroval meno série Famille de Belamy a umelca Robbieho Barrata, ktorý bol pre nás veľkým vzorom. Je to vzrušujúci moment a veríme, že pozornosť tohto predaja posunie dopredu úžasnú prácu, za ktorou stoja naši predchodcovia a kolegovia,“ znie časť tlačovej správy.
Aby sa mohla umelá inteligencia vzdelávať, potrebuje názorné ukážky. V tomto prípade obrazy od umelcov z mäsa a kostí. Čím viac ukážok dostane pod nos, tým väčšie budú potom jej kapacity, schopnosti a ako je príležitosť vidieť na vlastné oči, aj jej kreativita. Je to teda predovšetkým o tom, aké množstvo takzvaných vzorových dát dostane k dispozícii.
#AuctionUpdate The first AI artwork to be sold in a major auction achieves $432,500 after a bidding battle on the phones and via ChristiesLive https://t.co/XiDVxVGa1n pic.twitter.com/7dxirT55i8
— Christie’s (@ChristiesInc) October 25, 2018
Chalani z Obvious poskytli inteligentnému počítaču kôpku známych diel a keď si ich AI dôkladne poprezerala, začala pracovať na vlastnom. Keď skončila, študenti obraz vytlačili, zarámovali a nakoniec i podpísali. Nie však tradične, akoby to spravil niekto z nás, ale prostredníctvom algoritmu inteligencie GAN.