Huawei už tradične v októbri predstavil svoju najnovšiu vlajkovú loď radu Mate. V ruke ho stískam od jeho predstavenia v Londýne, čo mi dalo dosť času na vyskúšanie, čo je zač, ako sa s ním žije a čo všetko dokáže.
[the_ad id=“16606″]
Huawei Mate 20 Pro: Recenzia v skratke
Tí z vás, ktorým sa nechce čítať celá recenzia alebo na to len nemáte čas, toto je sekcia pre vás. Mate 20 Pro je najkvalitnejším, najvýkonnejším a najlepšie vybaveným smartfónom, aký Huawei kedy vyrobil. Jednoznačne ho môžeme radiť do skupiny ultrahigh-end smartfónov, kde sa doteraz nachádzal napríklad Apple iPhone XS Max a Samsung Galaxy Note 9.
Ponúka výkon ako žiaden iný Android smartfón, fotoaparát ako telefón žiadneho iného výrobcu a inteligentné funkcie aké budete hľadať len veľmi ťažko. Inými slovami, Mate 20 Pro je pre Huawei vstupenkou do exkluzívneho klubu.
Huawei Mate 20 Pro je prémiové zariadenie, pri ktorom som sa nikdy nepristihol dumaním nad tým, či jedna z funkcií nie je lepšia na inom zariadení. Ide o kus solídneho smartfónu so solídnym softvérom, ktorý si absolútne zamiluješ akokoľvek sa na to pozrieš.
Huawei Mate 20 Pro je odzrkadlením geniálneho inžinierstva expertov, ktorí sa neboja experimentovať. Ak v roku 2018 hľadáš vlajkovú loď, Mate 20 Pro musí byť na tvojom zozname zariadení, ktoré zvažuješ.
Huawei Mate 20 Pro: Cena a dostupnosť
Huawei Mate 20 Pro sme testovali v konfigurácii so 6 GB operačnej pamäte RAM a 128 GB úložiskom. Na Slovensku sa predáva za odporúčanú maloobchodnú cenu 999 € vo všetkých dobrých obchodoch s elektronikou. Dostupnosť je nastavená na 1. november, no niektorí predajcovia ho môžu mať skladom aj skôr.
[the_ad id=“16606″]
Telefón je dostupný v niekoľkých farebných prevedeniach, a to v čiernom, modrom (v recenzii) a Twilight.
Huawei Mate 20 Pro: Dizajn a kvalita spracovania
Prvú vec, ktorú som si všimol hneď po tom, ako som Mate 20 Pro vytiahol z krabičky, je známy pocit v ruke. Novinka od Huawei je totiž na dotyk extrémne podobná Galaxy S9, resp. S9+.
Precízne zakrivené sklo sa totiž so zadnou stranou spája na stotinu milimetra presne. Delí ich len kovová, na pocit chladná konštrukcia. Mate 20 Pro je fešák nielen na prvý pohľad, ale aj na prvý dotyk. Celkový dizajn konštrukcie Mate 20 Pro teda nie je nič, čo by sme tu nevideli. Samsung s tým prišiel ešte v roku 2016, no Huawei v ničom nezaostáva. Do mixu pritom pridáva aj svoje vlastné nápady, ktoré sa odzrkadľujú na túžbe držať telefón v ruke.
Mate 20 Pro s Galaxy S9+ zdieľa ešte jednu – hmotnosť. Vážia totiž zhodne, 189 gramov. V ruke tak budete držať solídny kus poctivej elektroniky. Kde však Huawei napreduje je dizajn zadnej strany. Vďaka jemnej textúre je na dotyk aj pohľad príjemnejší a prémiovejší.
Potešia určite aj ultratenké rámiky po celom obvode, ktoré narúša len výrez podobný tomu, aký má napríklad iPhone X či XS. Podobný príbeh píše aj konštrukcia, na ktorej je čo najmenej rušivých prvkov. Zmizli dokonca aj malé výrezy pre reproduktory (k tomu sa dostanem neskôr). Hladké boky telefónu narúšajú len tlačidlá hlasitosti a farebné tlačidlo vypnutia a zapnutia na pravom boku a USB C port na spodnej strane. Zaujímavé je, že Huawei sa tento rok rozhodol svoj vynovený SIM slot umiestniť hneď vedľa USB C portu. O tom však tiež neskôr.
Huawei Mate 20 Pro: Displej
Huawei Mate 20 Pro ponúka veľký 6,39-palcový OLED displej, ktorý je opäť väčší než displej na Mate 10 Pro z minulého roka. Vďaka tenučkým rámikom tak však v ruke nepôsobí. Je nižší, užší a tenší než Galaxy S9+ a Note 9, ktorý ponúka ešte o chlp väčší (6,4“) displej. Zo strany Huawei je to veľmi, veľmi pôsobivé.
[the_ad id=“16613″]
Veľké displeje nie sú pre všetkých, to chápem. Ja som však jeden z tých, ktorí „lopaty“ či „pádla“ doslova žerú. Preto som si tak obľúbil Note 9 či Galaxy S9+, ktorý som používal doteraz. Na veľký displej v Mate 20 Pro som si teda veľmi rýchlo zvykol a môžem potvrdiť, že ide o jeden z najlepších displejov na smartfóne.
Zakrivený OLED panel je nádherný už na prvý pohľad. Jeho rozlíšenie 3 120 x 1 440 pri pomere strán 19,5:9 spolu s HDR funkcionalitou a ostrosťou až 538 ppi prinášajú zážitok, ktorý ponúka len veľmi málo iných zariadení (hlavne telefóny od Samsungu).
Výhody takto kvalitného displeju si všimnete hlavne vtedy, keď si pustíte HDR obsah. Ten šíri napríklad Netflix. Telefón s displejom bez HDR novému Mate 20 Pro doslova nesiaha ani po päty. Práve v takýchto chvíľach cítite, že prémiová cena má aj svoje prémiové výhody.
Displej som porovnal aj s oboma tohtoročnými vlajkovými loďami od Samsungu a je vidieť, že im Mate 20 Pro pravdepodobne neukradne ocenenie za najlepší displej, no zároveň to už ani zďaleka nie je tak veľký rozdiel ako minulý rok. Najväčší rozdiel som videl pri jasnosti bielej. Pri Galaxy S9+ biela doslova žiarila, pri Mate 20 Pro bola konzervatívnejšia. To však nemení nič na tom, že Huawei do svojho prémiového zariadenia vložil kus prémiového displeja, ktorý si zamilujete.
[the_ad id=“16606″]
Kvalitu displeja preverilo aj ostré jesenné slnko, s ktorým si displej vďaka vysokému jasu poradil ľavou zadnou. To isté platí aj pri používaní v úplnej tme. Môžeš sa spoľahnúť na to, že kontrola času v noci na tebe nezanechá trvalé následky vo forme vypálenej sietnice.
Koniec koncov, displej pre kontrolu času zapínať ani nemusíš. Stačí ak si zapneš zobrazovanie času, dátumu a stave batérie na vypnutom displeji. Nechcem to nazvať „Always On,“ keďže Samsung má v tejto funkcionalite navrch, no je to niečo veľmi, veľmi podobné.
Huawei Mate 20 Pro: Hardvér a výkon. VEĽA výkonu
Čo sa hardvérovej výbavy týka, Huawei Mate 20 Pro je absolútnym delom. Poháňa ho osemjadrový procesor Kirin 980 vyrobený 7 nm výrobným procesom. Práve informácia o 7 nm výrobnom procese je veľmi dôležitá a mali by ste jej venovať pozornosť aj pri výbere iných zariadení. Znamená to totiž, aké veľké sú jednotlivé tranzistory v procesore. Čím sú menšie, tým dochádza k navyšovaniu výkonu a znižovaniu energetickej záťaže na batériu.
Huawei Mate 20 Pro je prvým Android zariadením so 7 nm čipsetom, čím Huawei vytrel oči aj svojim najväčším konkurentom z radu Android výrobcov. Rovnakou metódou sú vyrobené aj procesory poháňajúce nové iPhony. Späť však k Mate 20 Pro.
Kirin 980 má osem jadier v konfigurácii 4 + 2 + 2. To znamená, že sa štyri slabučké jadrá starajú o základné funkcie smartfónu, dve stredne výkonné o mierne pokročilé funkcie a dve výkonné jadrá o tie najťažšie úlohy. Opäť, je to kvôli tomu, aby boli dnešné smartfóny energeticky čo najúspornejšie. Nemôžem nespomenúť nádherne výkonný grafický čip Mali-G76 MP10, ktorý svojím výkonom dokáže konkurovať nejednej grafike v notebookoch.
Výkon sa odzrkadlil aj v rôznych benchmarkoch. V GeekBench 4 som pri multi-core teste nameral 9 811 bodov. V rovnakom teste Note 9 dosiahol 9 044 bodov. V AnTuTu dokázal telefón dosiahnuť približne 301 000 bodov, zatiaľ čo Note 9 (Exynos verzia pre EÚ) dosiahol približne 283 000 bodov.
Najvýkonnejší smartfón doteraz, ROG Phone od Asus, ostal visieť na hranici 299 700 bodov. Mate 20 Pro tak prekonal všetky Android smartfóny. Za iPhonami však stále zaostáva.
„Je to akoby ste 5-ročné dieťa nachovali čistým cukrom a na zapitie mu podali pol litra Red Bullu.„
Prečo to celé vysvetľujem? Chcem spojiť čistý výkon s používateľským zážitkom, resp. pôžitkom. Mate 20 Pro totiž beží na najnovšom Android 9.0 Pie s používateľským rozhraním EMUI 9.0. Ovládať toľko výkonu je jedna radosť. Je to akoby ste 5 ročné dieťa nachovali čistým cukrom a na zapitie mu podali pol litra Red Bullu. Celý systém je extrémne rýchly, aplikácie sa otvárajú rýchlejšie než na akomkoľvek inom telefóne aké som doteraz testoval a po týždni som nezaznamenal ani jedno zaváhanie (nie, že by som ho čakal).
[the_ad id=“16613″]
Výkon som otestoval napríklad v hrách PUBG Mobile, Modern Combat 5 a Asphalt 9. Nielen, že sa stiahli extrémne rýchlo, rýchlo sa aj nainštalovali a otvorili. A to konštantne, či už som telefón používal hodiny alebo sa práve zapol lebo som testoval ako rýchlo sa nabije.
Na druhú stranu musím dodať, že v roku 2018 očakávam, že každá jedna vlajková loď, ktorej cena sa dotýka hranice 1 000 € by s aplikáciami a hrami nemala mať akýkoľvek problém. Ak by predsa mala, nestojí za to, naozaj nie. Dobrou správou je, že Mate 20 Pro to zvláda bravúrne, dokonca mám pocit, že lepšie než telefóny s čistým Androidom.
Zvyšok hardvéru je taktiež na vysokej úrovni. Ja som testoval (a stále testujem) Mate 20 Pro so 128 GB úložiskom, čo je pri vlajkových lodiach štandardom. Nechýba ani nadpriemerná 4 200 mAh batéria, ktorá je môjmu srdiečku veľmi blízka. Viac o nej píšem v samostatnej sekcii, ktorú si určite prečítaj, stojí to za to.
Huawei Mate 20 Pro: Fotoaparáty
Od momentu keď Huawei predstavil model P20 Pro som sa zamiloval do troch fotoaparátov a softvéru, ktorý ich ovláda. Od Mate 20 Pro som teda pochopiteľne nečakal horšie výsledky. Ako by som mohol.
Po stovkách fotiek odfotených v Londýne alebo doma na Slovensku môžem povedať, že ide o jeden z najlepších fotoaparátov na telefóne. Nechcem napísať, že ide o úplne najlepší systém, keďže funguje dosť špecificky s výsledkami, ktoré mnohí nemusia považovať za najlepšie, no určite patrí do prvej trojky, ak nie dvojky.
Zadnú stranu Mate 20 Pro zdobia tri fotoaparáty, a to 40 Mpx senzor so širokým objektívom (f/1.8), 20 Mpx senzor s ultraširokým objektívom (f/2.2) a 8 Mpx senzor so zoom objektívom (f/2.4). Na prednej strane zas nájdete 24 Mpx fotoaparát s objektívom s clonou f/2.0. Pre predstavu ako telefón fotí prikladám pár záberov (nebojte sa ich zväčšiť).
Hardvérová výbava v dnešnej dobe smartfónových fotoaparátov nestačí. Stačí sa pozrieť na výsledky, ktoré je vďaka softvéru schopný dosiahnuť Google pri ich Pixeloch, ktoré majú len jeden fotoaparát. Huawei pri Mate 20 Pro nenechal nič na náhodu.
[the_ad id=“16606″]
Telefón ponúka všetky vymoženosti, vrátane automatického zaostrovania pomocou fázovej detekcie, kontrastu a stabilizácie, pri ktorej pomáha umelá inteligencia. Všetky systémy (ktoré som všetky ani nevymenoval) sú veľmi príjemne zakomponované do aplikácie fotoaparátu. Na jednu stranu je tam toho veľa, na druhú stranu to tak vôbec nepôsobí.
Používanie fotoaparátu je intuitívne a hlavne, vždy viem ako vybrať režim, ktorý chcem. Či je to portrét, ultraširokouhlý záber alebo macro. Celkovo je ich 19. No a ak si myslíš, že P20 Pro a Mate 20 Pro majú rovnaké fotoaparáty, mýlil by si sa. P20 Pro totiž ponúka jeden monochromatický (čiernobiely) senzor, ktorý Huawei pri Mate 20 Pro vymenil za ultraširokouhlý senzor so 120 stupňovým zorným uhlom. Toto rozhodnutie si veľmi, veľmi pochvaľujem.
Zároveň tu však mám aj jedno upozornenie. V čase písania tejto recenzie na testovacom kuse ešte nie je finálny softvér. Tým, že Huawei vymenil čiernobiely senzor za farebný, musel prepísať softvér, ktorý cely systém ovláda. To je náročná práca, ktorá prebieha neustále. Fotky by sa mali zlepšovať každou aktualizáciou, čo budeme podrobne sledovať.
Každý režim má ďalšie podnastavenia, a to vrátane rôznych filtrov, režimu skrášlenia či nastavenia vyváženia bielej. No a tým najikonickejším nastavením je azda prepínanie sa medzi úrovňami priblíženia. Na výber je 1x priblíženie (štandard), 3x zoom, 5x zoom a po novom aj 0,6x zoom, teda zapnutie ultraširokouhlého senzora. Veď sa pozrite na ten rozdiel. Všetky tieto zábery pochádzajú z jedného, toho istého telefónu a odfotené sú s časovým odstupom pár sekúnd. Neskutočné.
Keď už som spomenul ultraširokouhlý objektív. Vidíte ten rozdiel medzi zábermi z klasického objektívu a ultraširokouhlého objektívu? Je to úplne niečo iné než napríklad režim panorámy, ktorý nám síce umožňoval odfotiť väčšiu časť scenérie okolo nás, no výsledok bol často krkolomný. Ak celú šírku záberu odfotíte jedným objektívom, výsledok je (aspoň z môjho pohľadu) pohlcujúcejší.
Vychutnal som si aj režim macro, ktorý sa zapína pri aktivovaní AI funkcionality. Vďaka režimu macro dokáže telefón zaostriť len pri vzdialenosti 2,5 cm od objektu. To otvára dvere nadšencom skrytého sveta, ktorý voľným okom často nevidíme.
[the_ad id=“16606″]
Celkovo sú zábery z Mate 20 Pro nádherne vyvážené. Telefón si skvele poradí s farbami, náročnými svetelnými podmienkami, vyvážením bielej, detailmi a všetkým ostatným, čo rozdeľuje priemernú fotku od tej kvalitnej.
Mate 20 Pro, čo sa fotovýbavy týka, má aj slabú stránku. Tou je natáčanie videí, resp. jeho schopnosť stabilizovať záber. Je síce pravda, že stabilizované je už aj 4K video, no kvalitou zatiaľ na zvyšok výrobcov nemá. Sem tam je vidieť ako sa záber zvláštne vlní, čo je pravdepodobne práca umelej inteligencie, ktorá nestíha, resp. zatiaľ nedokáže spoľahlivo spracovať celý záber.
Pri videu ma však veľmi milo prekvapilo ešte niečo. Tým niečím sú funkcie založené na umelej inteligencii, ktorú Mate 20 Pro zvláda vďaka dvom NPU (AI) jadrám podstatne lepšie než P20 Pro alebo akýkoľvek iný smartfón. V reálnom čase napríklad dokáže farebne odizolovať natáčaný subjekt (vo videu od 48. sekundy).
https://www.youtube.com/watch?v=V2Ed2CTVqAg
To znamená, že celá scéna je čiernobiela, až na natáčanú osobu alebo predmet. Podobne to funguje aj pri funkcii rozmazania pozadia, čo taktiež prebieha v reálnom čase. Huawei nám ukazuje, čoho je schopný softvér a na čo sa môžeme tešiť v ďalších rokoch. Poviem vám, po tejto ochutnávke sa už teraz neviem dočkať.
Huawei Mate 20 Pro: Batéria
Spomínam to minimálne desiatykrát, no výdrž batérie je v mobilnom priemysle niečo ako Achillova päta, ktorú majú aj tie najdrahšie zariadenia. Je to niečo, čím by sa veľkí hráči na trhu mohli separovať od zvyšku, no nerobia to. Teda až doteraz.
[the_ad id=“16606″]
Veľmi ma potešilo keď som zistil, že Mate 20 Pro ponúka až 4 200 mAh akumulátor, ktorý navyše disponuje 40 W rýchlonabíjaním. Nielen, že Mate 20 Pro ponúka lepšiu výdrž než najznámejšie a najpredávanejšie vlajkové lode či už s Androidom alebo iOS, on sa aj neskutočne rýchlo nabíja.
Ultrarýchle nabíjanie
Odkedy som Mate 20 Pro rozbalil až do času písania tejto recenzie som telefón nabíjal asi päťkrát. To hovorí za veľa. No a keď som ho už musel nabiť, celý proces sa skončil skôr než začal. No dobre, tu trochu preháňam, no bolo to fakt rýchle. Dal som si tú námahu, nastavil budík na časové intervaly pre nabíjanie a dostal som takéto výsledky:
- Začiatok nabíjania: 0 %
- Po 5 minútach: 10 %
- Po 10 minútach: 19 %
- Po 30 minútach: 56%
- Po 45 minútach: 82 %
- Po 60 minútach: 95 %
- Po 70 minútach: 100 %
Niekedy sa Mate 20 Pro nabil rýchlejšie, inokedy mu to trvalo o minútku či dve dlhšie, no to sú príliš malé rozdiely na to, aby som ostal nespokojný. Nabiť 4 200 mAh batériu z 0 na takmer 100 % do 60 minút je niečo, na čo som čakal dlho a som rád, že to konečne prišlo.
Navyše, Mate 20 Pro ponúka funkcionalitu bezdrôtového 15 W nabíjania cez štandard Qi. Aj tu si čínska firma pripravila veľmi milú, no inovatívnu funkcionalitu. Stačí zamieriť do nastavení batérie, zapnúť funkciu reverzného nabíjania a hotovo. Mate 20 Pro je razom powerbanka pre iné zariadenia s bezdrôtovým nabíjaním. Už toľkokrát som sa ocitol v situácii keď som ja alebo moja priateľka potrebovali doplniť pár desiatok percent batérie a navôkol nebola žiadna nabíjačka. Takto stačí dať jeden telefón na druhý a Mate sa postará o zvyšok. Veľká parádička, ktorej sa nedostalo toľko pozornosti, akú si zaslúži.
Huawei Mate 20 Pro: Operačný systém a EMUI
Huawei Mate 20 Pro je jedným z prvých smartfónov, ktoré sa začínajú predávať s predinštalovaným Android 9.0 Pie. Úzka spolupráca Huawei a Google bola zjavná už z prezentácie, kde sa Huawei nezabudol pochváliť, ako si s Google rozumie. Nakoniec, na pódiu sa pár okamihov na to objavil aj jeden z predstaviteľov americkej softvérovej spoločnosti.
Android 9.0 Pie v kombinácii s EMUI 9.0 veľmi pristane. Najväčšie vizuálne zmeny som si všimol hlavne v nastaveniach. Podľa slov Huawei odtiaľ zmizlo 10 % nepotrebných nastavení. Skrátil sa aj čas načítavania aplikácií a naopak zvýšila sa bezpečnosť a výdrž batérie.
Jednou zo softvérových funkcií, na ktoré som sa mimoriadne tešil, je snímač odtlačkov prstov priamo v displeji. Dlhý čas som bol presvedčený, že ho ako prvý prinesie Samsung, no z tých firiem, ktoré sú rozšírené aj na Slovensku je to práve Huawei. No a viete čo? Funguje absolútne fantasticky. Nie je tak rýchly ako bežné snímače v domovskom tlačidle či na zadnej strane, no nie je ani úplne pomalý. Hlavná vec je, že je presný, a to neustále, dokonca aj pri aplikovanom krycom skle.
[the_ad id=“16606″]
Čo sa zabezpečenia telefónu týka, dostupné sú aj ďalšie metódy uzamknutia. Napríklad technológia odomknutia pomocou rozoznania tváre, ktorá hlavne počas dňa odomkne telefón rýchlejšie než stihnem využiť snímač v displeji. Musím sa priznať, niekedy ma to aj mrzí, keďže odomknúť telefón snímačom priamo v displeji má predsa len niečo do seba.
Celkovo je systém na Mate 20 Pro vyvážený, rýchly a vďaka tematike prírody aj vizuálne atraktívny.
Huawei Mate 20 Pro: Multimédiá
Počas prezentácie šéf spoločnosti, Richard Yu, pyšne prehlásil, že reproduktory na Mate 20 Pro zapustili do útrob telefónu. Zvuk vychádza priamo z konektora napájania, čo znamená, že kvalita nie je až na takej úrovni ako napríklad pri vylepšených reproduktoroch, ktoré využíva Samsung. Nie je to ani úplná tragédia. Pozeranie YouTube videí by nemal predstavovať problém, a to dokonca ani pri nabíjaní. Počas nabíjania sa zvuk dostane von aj popri kábliku. Okrem toho, Mate 20 Pro má aj druhý reproduktor, ktorý sa bežne používa pri telefonovaní.
Hudbu som si najviac užil po pripojení bezdrôtových slúchadiel. Vďaka Bluetooth 5.0, A2DP, aptX HD a ďalším technológiám sa razom ocitnete v malom audiofilnom nebíčku. Samozrejme, cez štuplíky, ktoré si nájdete v balení, to nie je ono. Odporúčam naozaj kvalitnejšie slúchadlá, ktoré využijú celý potenciál telefónu.
Ako som už spomínal, konzumácia obsahu je niečo, s čím Mate 20 Pro nemá absolútny problém. Či už ide o Netflix, YouTube alebo vami nahrané videá, všetok obsah bude vyzerať fantasticky.
Huawei Mate 20 Pro: Verdikt
Počas roka mi rukami prejde naozaj veľa telefónov, z toho mnohé spadajú do triedy označovanej ako vlajková loď. Máloktoré z nich mi však utkvejú v pamäti tak ako Huawei Mate 20 Pro. Je iné do telefónu natlačiť všetky prémiové komponenty a tváriť sa, že máte prémiový produkt a je iné, keď dokážete tieto komponenty rozumne využiť a zakomponovať do smartfónu tak, aby dávali zmysel pre čo najširšiu skupinu ľudí.
[the_ad id=“16606″]
Práve tento tajomný faktor sa Huawei podarilo rozlúsknuť, vďaka čomu je Mate 20 Pro tak príťažlivé zariadenie, ktoré ma láka držať v ruke a používať. Práve toto by mal byť štandard, ktorý by mali naháňať firmy pýtajúce si tak veľa peňazí za smartfón. Klobúk dole, Huawei, toto sa naozaj podarilo.
Ešte tak 5kil dole a mám ho doma!
a vie niekto aký ma Corilla Class tento krasaves? nikde sa o tom nepíše
Gorilla Glass má, to je pravda ale stále nevieme akej verzie. Skúsime sa opýtať priamo Huawei.
takú kravinu ako kalkulačka ste neskúšali? fakt hanba ako ide, odozva dve sekundy hádam. nepomohlo ani externé nainštalovať. nechápačka :/
Môžete mi prosím poslať pozadie z tejto recenzie na tom huawei? Vďaka 🙂