Leon Lederman získal za svoju priekopnícku prácu prestížnu Nobelovú cenu a navždy sa tak zapísal do našej histórie. Aby však dokázal platiť vysoké účty za zdravotné poplatky, musel sa jej vzdať. Vďaka skúmaniu subatomárnych častíc si tak prilepšil o 765 000 dolárov.
Stalo sa tak ešte v roku 2015, kedy dal spomínané ocenenie na aukciu. Príliš dlho si peniaze ale neužíval, pretože v stredu, 3. októbra, odišiel z tohto sveta ako 96-ročný. K úmrtiu došlo v sanatóriu, no dôvod zatiaľ nepoznáme. Zrejme kvôli neustále rastúcim zdravotným problémom, ktoré ho pripravili okrem iného i o pamäť, píše server Vox.
Leon Lederman, an experimental physicist who studied subatomic particles, has died at 96 after selling his Nobel Prize for $765,000 at an auction to help pay medical bills. https://t.co/WOZfqlPgjh
— AP West Region (@APWestRegion) October 3, 2018
Lederman venoval v ocenenej vedeckej práci pozornosť takzvanej božskej častici a spolu s ďalšími vedcami tak objavili muon neutrino. Častice ale okrem iného spomína i v jeho známej knihe s názvom „God particle“.
Toto slávne knižné dielo renomovaného fyzika sa točí okolo Higgsovho bozónu, akéhosi základného stavebného kameňa našej fyzickej reality. Odborníci totiž predpokladajú, že aj vďaka nemu existujú atómy a z nich zase všetko okolo nás.
Higgsov bozón bol donedávna iba súčasťou vedeckých teórií. Existenciu tejto subatomárnej častice potvrdil európsky CERN až v roku 2012, a to prostredníctvom výsledkov z Veľkého hadronového urýchľovača (LHC). Ako informuje SME, všetky pozorované vlastnosti naznačujú, že ide o posledný z 12 hľadaných stavebných kameňov nášho vesmíru.