Dizajnéri Hubblovho vesmírneho teleskopu mali observatórium vždy vybavené „záložným plánom“ v prípade, že by jeden z gyroskopov vypovedal službu. Presne tak sa aj na začiatku tohto mesiaca stalo, a tak sa vesmírny kolos musel spoľahnúť na svoju spomínanú zálohu, ktorá však nefungovala tak, ako mala.
Záložný gyroskop rotoval príliš vysokou rýchlosťou, kvôli čomu by teleskop nebol schopný zostať v jednej polohe v prípade, že by sa zameral na jeden špecifický cieľ.
Vypnúť a zapnúť
NASA však dokázala tento zákerný problém vyriešiť, a to zrejme najzákladnejším a najbežnejším spôsobom, akými sa kedy stroje opravovali – vypnutím a zapnutím.
Back to science! @NASAHubble is well on its way to normal science operations after a series of spacecraft stability tests commanded by our operations team. After evaluate its performance, the telescope is expected to return to science as usual. Learn more: https://t.co/KPKMDMO6dr pic.twitter.com/yOfaagZlep
— NASA (@NASA) October 22, 2018
Nebolo to také jednoduché
Proces vypnutia a zapnutia stroja je v drvivej väčšine prípadov považovaný za naozaj jednoduchý. V tomto prípade to však tak úplne neplatí. Tím musel udržiavať gyroskop v pohybe, pričom ho dookola prepínal z režimu rýchleho otáčania do režimu pomalého otáčania až do momentu, kedy sa rýchlosť konečne ustálila a neznáma chyba odrazu záhadne zmizla.
[irp]
NASA síce musí pred uvedením teleskopu späť do služby vykonať ešte zopár testovaní, no podľa všetkého by mal byť vesmírny ďalekohľad čoskoro opäť plne funkčný.