Drvivá väčšina plastového odpadu, ktorý svet vyprodukuje končí v moriach a oceánoch. Izraelskí vedci sa preto rozhodli, že nájdu inovatívne riešenie, ktoré by toto množstvo odpadu dokázalo minimalizovať. Zbraňou proti mikroplastom majú byť medúzy.
Doktor Dror Angel z oddelenia námorných civilizácií na Haifskej univerzite vedie tím výskumníkov, ktorí skúmajú ako využiť medúzy na izoláciu mikroplastov v morskej a oceánskej vode vytvorením filtra z ich hlienu. V oceánoch sa nachádzajú plasty už niekoľko desiatok rokov a neustále pribúdajú vo forme odpadu nové. Niektoré plávajú na hladine, iné sa potopia, takže je ich ťažšie z prostredia odstrániť.
Koncept myšlienky zachytávania častíc hlienom z medúzy už na svete existuje. Takýto proces použili Francúzi v roku 2015, keď pomocou extrahovaného hlienu zachytili nanočastice. Medúzy v Stredozemnom mori produkujú obrovské množstvo takéhoto hlienu, čo chcú výskumníci využiť v prospech našej planéty. Tím však čelí mnohým otázkam: Dokážu vedci reprodukovať proces extrakcie hlienu? Aký by bol proces likvidácie častíc po ich zhromaždení?
[irp]
Ak medúzy vstrebávajú či požívajú plasty, vyhrali sme
Podľa štúdie z tohto roka, sú medúzy jediným morským druhom, ktorý dokáže prijateľne vstrebať či požiť mikroplasty. „Nevieme, či sa na nich plast len zachytil alebo či ho naozaj požívali,“ tvrdí doktor Angel. Ak by sa však ukázalo, že medúzy ochotne plast požívajú, na podmorský život a ekosystém by to malo skvelý dopad. Dokonca by sa neskôr dal ich hlien využiť ako filter aj v odpadových vodách, cez ktoré sa do oceánov tiež dostávajú plasty.