Vedci dokončujú vakcínu určenú pre liečbu rakoviny, ktorá vo svete môže vyvolať malú-veľkú revolúciu. Vakcína je zložená z imunoterapeutického lieku a chemikálie zvyšujúcej jeho efektivitu. V štúdii dosiahla nevídané výsledky, keď pomohla k uzdraveniu 100 % testovaných myší trpiacich melanómom.
„Rovnako ako vakcína môže vytrénovať telo na boj s patogénmi, dokáže táto vakcína vytrénovať imunitný systém na boj proti nádoru,“ vysvetlil vedec Dale Boger zo Scripps Research Institute.
Starostlivý a precízny výber
Vedci v prípade tvorby vakcíny odviedli skutočne precíznu prácu. Najskôr analyzovali približne 100 000 zlúčenín, z ktorých potom vybrali látku Diprovocim, ktorá sa dokáže viazať na určitý imunitný receptor, ktorý nemajú len myši, ale aj ľudia.
[irp]
Neskôr vakcínu otestovali na skupine myší trpiacich agresívnou formou melanómu. Pomocou genetického inžinierstva izolovali marker ovalbumin, ktorý pôsobí ako antigén, čo znamená, že vyvoláva imunitnú odpoveď hostiteľa.
Pozitívne výsledky
No a potom nastal čas celú teóriu vyskúšať. Myši rozdelili do troch skupín. Prvá skupina myší dostala dvakrát imunoterapeutický liek anti-PD-L1 spolu s ovalbuminom. Myši z druhej skupiny dostali anti-PD-L1, ovalbumin a Divoprocim a myši z tretej skupiny anti-PD-L1, ovalbumin a kamenec, ktorý podobne ako Divoprocim aktivuje imunitný systém.
[irp]
Po 54 dňoch experimentu boli výsledky viac než zaujímavé. V prvej skupine neprežila ani jedna myš. V tretej skupine prežilo 25 % myší no a v druhej skupine (pre vedcov najzaujímavejšia) bola miera prežitia až 100 %. Vedci sa preto pokúsili u myší z druhej skupiny opäť obnoviť nádory, čo sa im už nepodarilo. Jednoducho boli voči tomuto ochoreniu imúnne.