Aj keď sa to možno nezdá, ale od predstavenia vôbec prvého inteligentného telefónu s operačným systémom Android ubehlo v týchto dňoch už 10 rokov. Priekopníkom sa v septembri roku 2008 stal HTC Dream a.k.a T-Mobile G1.
HTC Dream bol zároveň prvým zariadením, ktoré podporovalo rýchle 3G siete operátora T-Mobile. Tie boli vtedy dostupné iba na niekoľkých trhoch. HTC Dream ste si mohli kúpiť za 179 dolárov pri dvojročnej viazanosti alebo za 399 dolárov bez viazanosti.
Operačný systém Android v prvej verzii, ktorým bol smartfón od HTC vybavený, neobsahoval napríklad virtuálnu klávesnicu alebo natívny prehrávač pre videá. Oproti smartfónu Apple iPhone 3G mal ale navrch v podstate širších možnostiach prispôsobenia.
Smartfón ste ovládali hardvérovou klávesnicou a takzvaným navigačným trackballom, čo v dobe dnešných citlivých dotykových obrazoviek, gest a prispôsobených klávesníc tretích strán pôsobí veľmi nemotorne.
HTC Dream nemal ani konektor pre slúchadlá, ktorého sa dnes výrobcovia postupne zbavujú a užívatelia na oplátku hromžia. Pre pripojenie slúchadiel ste potrebovali špeciálny adaptér.
Už vtedy mal ale smartfón vopred nainštalované mapy, vyhľadávanie a správcu elektronickej pošty Gmail od Google. Ak ste chceli používať ďalšie aplikácie alebo nebodaj hry, poruke ste mali Android Market – predchodcu obchodu Google Play. Kvalitných aplikácií a hier ale veľa dostupných nebolo, čiže ste Android Market zase tak často neotvárali.
Ako experiment s prvým smartfónom s úvodnou verziou OS Android dopadol? Výborne. Operátor T-Mobile predal za necelých 6 mesiacov viac ako jeden milión kusov HTC Dream.
O rok neskôr prišiel na trh nástupca, model HTC Magic s OS Android vo verzii 1.6. Potenciál otvoreného operačného systému so zaujímavými možnosťami prispôsobenia si následne všimli spoločnosti ako Samsung, LG alebo Motorola, ktoré začali na trh prinášať vlastné zariadenia.
Preteky o čo najlepší smartfón (a súpera pre iPhone) sa tak rozbehli intenzívnejšie a trvajú dodnes. Niekde medzi obdobiami postupne zmizol OS BackBerry (RIM) a mobilný Windows taktiež nedokázal softvérovým riešeniam od Google a Apple obstojne konkurovať.
HTC vyrobilo prvý smartfón s čistým operačným systémom Android priamo od Google a dalo by sa s odstupom povedať, že vyrobí aj tie najnovšie – Google Pixel 3 a Pixel 3 XL. HTC totižto v minulom roku predalo mobilnú divíziu zodpovednú za zariadenia Pixel spoločnosti Google.
Podľa serveru Statista poháňa OS Android 88 percent zo všetkých inteligentných telefónov zakúpených v druhom štvrťroku 2018. V priebehu desiatich rokov sa stal z Androidu najpoužívanejší mobilný operačný systém na svete. Škoda len, že podobný osud nesprevádza aj legendárnu značku HTC, ktorá sa už dlhodobo potýka s nepriaznivou ekonomickou situáciou. Konkurencia narástla rýchlo.
Zaspomínajte si na HTC Dream aj prostredníctvom dobového prezentačného videa.
Urobte clanky o prvom smartfone z androidom od kazdeho vyrobcu