Ak dnes chcete používať tú či onú aplikáciu, cesta k nej najčastejšie vedie cez oficiálny oboch s aplikáciami, z ktorého si aplikáciu stiahnete a nainštalujete priamo do zariadenia. Existujú však aj aplikácie, ktoré inštalovať netreba.
Tieto aplikácie Google nazýva ako progresívne webové aplikácie. Spájajú interakciu bežných natívnych aplikácií s dosahom webu. Takúto aplikáciu dokážete spustiť a používať priamo v mobilnom prehliadači bez toho, aby ste ju museli inštalovať.
Rozdiel oproti bežným natívnym aplikáciám často ani nebadať, keďže je užívateľské prostredie takmer totožné s ich veľkými verziami. Výhodou takýto aplikácií je napr. rýchlosť a spoľahlivosť aj pri horšej kvalite mobilného pripojenia. Aplikácie si môžete pohodlne pripnúť na domácu obrazovku a dokážu tiež odosielať upozornenia tak, ako bežné aplikácie.
Takéto aplikácie navyše nezaberajú miesto v internej pamäti zariadenia, čo vie byť niekedy problémové. Mnohé aplikácie sú dnes objemné a často pohltia väčšinu úložného priestoru pamäťovo horšie vybavených smartfónov. Nehovoriac o tom, že do lokálnej pamäte ukladajú ďalšie dáta.
Progresívnym webovým aplikáciám sa venuje web Appscope, ktorý je vlastne akousi knižnicou takýto aplikácií. V podstate vyzerá ako bežný obchod s aplikáciami, ktorý sa však otvára v prehliadači. Tak ako aplikácie, ktoré združuje prehľadne v kategóriách.
Medzi aplikáciami nájdete Instagram, Uber mapy od Google, spravodajské nástroje alebo rôzne hry. Používanie je maximálne jednoduché a rýchle. V mobilnom prehliadači prejdite na adresu appsco.pe, vyberte si jednu z aplikácií, ktorú chcete používať a ťuknite na spustiť.
Aplikácia sa okamžite otvorí a ponúkne vám aj možnosť uloženia skratky na domácu obrazovku. To, ako knižnica Appscope vyzerá, vidíte na snímkach obrazovky v texte.