Spoločnosť Motorola v dnešných dňoch oslavuje okrúhle 90. výročie svojho vzniku. Presne 25. septembra roku 1928 založili bratia Paul a Joseph Galvin v americkom meste Chicago spoločnosť Galvin Manufacturing Corporation – predchodcu dnešnej Motoroly.
Spoločnosť vtedy mala iba piatich zamestnancov, ktorí sa podieľali na vývoji prvého a jediného produktu. V prebehu nasledujúcich 90 rokov sa spoločnosť podpísala hneď pod niekoľkými inováciami, ktoré zmenili smerovanie technologického priemyslu.
História spoločnosti je dlhá a obsiahla, rezonujú v nej nepopierateľné úspechy, zaujímavosti, ale aj krízy a hlavne množstvo revolučných produktov. Pár z nich si pripomenieme v riadkoch nižšie.
V úvode sme spomenuli Galvin Manufacturing Corporation, spoločnosť, ktorá bola neskôr premenovaná na Motorola Incorporated. Čo však zmene názvu predchádzalo? Autorádio. Galvin Manufacturing predstavil v roku 1930 rádio do auta, ktoré tvorcovia pomenovali Motorola. Pomenovanie vzniklo spojením slov motor (auto, motorové vozidlo) a ola (zvolanie, zvuk). Značka tak odkazovala na „zvuk v pohybe“.
Značka sa v priebehu času stala natoľko populárnou, že došlo k premenovaniu celej spoločnosti. Udialo sa tak v roku 1947, odkedy spoločnosť oficiálne vystupovala pod názvom Motorola Incorporated.
V úvode sme tiež spomínali piatich zamestnancov a prvý produkt – battery eliminator. Išlo o menič napätia, vďaka ktorému bolo možné napájať domáce rádiá na batérie z bežnej elektrickej siete. Odpadlo tak neustále vymieňanie vybitých batérii za nabité.
V roku 1943 si spoločnosť Galvin Manufacturing pripísala ďalší úspech. Vyrobila prvé obojsmerné prenosné FM rádio na svete. Toto rádio – vysielačka walkie-talkie, bolo vyrábané pre americkú armádu. Jeden z členov armády ho musel niesť na chrbáte, keďže zariadenie vážilo takmer 16 kilogramov. Dosah vysielania sa počítal v desiatkach kilometrov.
Motorola odštartovala modernú mobilnú komunikáciu. Prvý mobilný telefón na svete Motorola DynaTAC 8000x vznikol v roku 1983 a na trh sa dostal o rok neskôr. Mobil vážil 794 gramov a stál 4 000 dolárov. Dovoliť si ho tak mohol iba málokto.
Pravým opakom je žiletka, Motorola RAZR V3, ktorá v roku 2004 prišla s rekordne štíhlou hliníkovou konštrukciou do V. Mobilný telefón vďaka svojmu vzhľadu dotváral osobitný štýl vlastníka a mnohí ho považovali za akýsi technologický módny doplnok. Faktom je, že Motorola RAZR V3 sa stala najpredávanejšou „vyklápačkou“, ktorá má na konte 130 miliónov predaných kusov.
Čo má Motorola spoločné s cestou na Mesiac misie Apollo 11? Komunikáciu, presnejšie prvé slová, ktoré putovali z Mesiaca na Zem. Neil Armstrong ich vyslovil do transpondéra značky Motorola, ktorý na Zem preniesol aj pamätnú vetu: „Toto je malý krok pre človeka, ale veľký skok pre ľudstvo“.
Technológiu od Motoroly využil aj horolezec Rod Bader, ktorý si na vrchol hory Mount Everest vzal Motorolu MOTORIZR Z8 a uskutočnil prvý hlasový hovor z najvyššieho miesta na Zemi.
Motorola začala postupne expandovať v roku 1952, kedy otvorila v Toronte a v Kanade svoje prvé medzinárodné pobočky. Rast napredoval a značka sa začala udomácňovať aj v Európe, v Latinskej Amerike, v Ázii alebo v Tichomorí.
Dnes je Motorola rozdelená na dve divízie – Solutions a Mobility. Druhá menovaná divízia sa v súčasnosti nachádza v rukách spoločnosti Lenovo. Na starosti má vývoj riešení a zariadení mobilného a počítačového priemyslu. Po celom svete Motorola dovedna zamestnáva 15 000 ľudí (Statista, 2017).
V súčasnosti je Motorola známa hlavne kvôli smartfónom Moto, ktoré boli premiérovo predstavené v roku 2016 s príslušenstvom Moto Mods. Toto príslušenstvo je jedinečné. S modulárnou koncepciou sa na trhu nepresadil žiadny iný výrobca. Príslušenstvo Moto Mods je navyše kompatibilné so všetkými generáciami smartfónov Moto Z až do súčasnosti.
Moto Mods môžete použiť ako externý zdroj energie, reproduktor, projektor, foto doplnok Hasselblad, mini tlačiareň Polaroid alebo herný ovládač. Z najnovších zariadení sa v našich rukách nedávno ocitol dobre vybavený model Moto Z3 Play, ktorý zastupuje strednú triedu.
Všetky dôležité míľniky spoločnosti nájdete na oficiálnej stránke Motorola, kde sú prehľadne zoradené na časovej osi.