Antibiotická rezistencia je rok čo rok väčším problémom. Doterajšie znalosti poukazovali na to, že hlavnou príčinou je nadmerné užívanie antibiotík, čo dáva baktériám dosť času na vybudovanie ochranných mechanizmov. To je síce pravda, no do rovnice treba pridať ďalšiu premennú.
Vplyv na rezistenciu majú mať aj ďalšie lieky ako napríklad fluoxetín, selektívny inhibítor spätného vychytávania serotinínu (SSRI). Fluoxetín sa objavuje v mnohých liekoch ako napríklad Prozac, Sarafem či Fluxemed a Magrilan.
30 rokov výskumu
Výskumníci z University of Queensland posledných 30 rokov testovali aký vplyv budú mať rôzne koncentrácie fluoxetínu na baktérie Escherichia coli. Zmutované baktérie po vystavení liekom preniesli na Petriho misku s agarom a antibiotikom.
Baktérie vystavené fluoxetínu boli podstatne odolnejšie voči antibiotikám chloramfenikol, amoxicilín a tetracyklín, a to celkom 50 miliónkrát. Výskumníci prišli ešte na jednu koreláciu týkajúcu sa koncentrácie látky. Čím bola koncentrácia fluoxetínu vyššia, tým baktérie rýchlejšie mutovali.
Fluoxitín sa už objavuje aj v prírode. Až 11 % totiž ľudským telom prejde bez toho aby sa ho organizmus akokoľvek spotreboval, a tak často končí v odpadovej vode. „Ak ide o šírenie rezistencie voči antibiotikám, fluoxetín bol doteraz neviditeľným faktorom. Toto by sme ale mali považovať za varovanie,“ vyslovil svoje obavy jeden z výskumníkov.