Alkohol treba piť s rozumom. Rovnako to platí pri mladých aj starších ľudoch. Najnovší výskum ukazuje, že úplné odstrihnutie ľudského tela od alkoholu môže spôsobiť nečakané problémy.
Ak si v strednom veku poviete, že prestávate úplne piť alkohol, pravdepodobne nerobíte úplne najlepšie. Najnovšia štúdia vedcov publikovaná v časopise British Medical Journal totiž prišla s tvrdením, že ľuďom, ktorí prestali piť alkohol sa zvýšilo riziku vzniku demecie.
Netreba sa však tešiť predčasne. Rovnaký efekt má aj nadmerná konzumácia alkoholu. Vyplýva to zo štúdie, ktorá sledovala pitné návyky 9 000 štátnych zamestnancov v Londýne vo veku od 35 do 55 rokov. Osoby boli monitorované ďalších 23 rokov. Zo všetkých zamestnancov s demenciou skončilo až 397 ľudí.
Úplná abstinencia sa má v porovnaní s ľuďmi pijúcimi 1 až 14 jednotiek alkoholu týždenne podľa štúdie spájať až so 45-percentným nárastom hrozby vzniku demencie. Ak však budete piť viac ako 14 jednotiek alkoholu týždenne, riziko vzniku demencie stúpne o 17 percent.
Štúdia má aj svoje limitácie. Tak napríklad, vôbec nezohľadnila pitné návyky pred začatím štúdie. Je teda možné, že niektorí ľudia viedli poriadne búrlivý život a potom sa ukľudnili. Naopak, niektorí mohli žiť bez alkoholu, ktorý im začal chutiť práve v strednom veku.