Problémy s globálnym otepľovaním našej planéty môžu byť v neďalekej budúcnosti zabudnutou históriou. Odborníkom sa podarilo prísť na spôsob, prostredníctvom ktorého vedia priamo v laboratóriu vytvoriť vzácny minerál. Magnezit totiž dokáže čistiť naše ovzdušie.
Nájdeme ho síce aj v prírode, no na to, aby nám pomohol s redukciou CO2, čiže oxidu uhličitého, to rozhodne nestačí.
Proces prirodzeného vzniku navyše trvá až niekoľko stoviek alebo dokonca tisícok rokov, takže je populárny aj medzi výrobcami šperkov. Po novom sa však veci môžu tak trošku zmeniť, pretože kvôli čerstvému vedeckému pokroku zrejme stratí značnú časť zo svojej súčasnej hodnoty.
Scientists create mineral that can remove CO2 pollution from the atmosphere https://t.co/DPCVU7xbPD pic.twitter.com/BOJ56h3lng
— The Independent (@Independent) August 15, 2018
Vedci zo špičkovej kanadskej univerzity Trent objavili spôsob, akým vedia tento náročný proces značne urýchliť. Čo ale znamená slovo značne? Tisícky rokov vraj skrátili iba na pár desiatok dní, a za to si zaslúžia naozaj obrovský potlesk. Čím viac magnezitu máme k dispozícii, tým väčšie množstvo oxidu uhličitého odstránime z krehkej atmosféry.
Ako píše The Independent, každá jedna tona tohto minerálu zvládne pohltiť okolo pol tony CO2.
„Aby prekonali túto prekážku, profesor Power a jeho tím identifikovali proces, ktorý prirodzene formuje magnezit pri nízkych teplotách, a následne využili túto znalosť pre dramatickú akceleráciu kryštalizácie.“
Urýchlená tvorba magnezitu trvá v laboratórnych podmienkach niečo okolo smiešnych 70 dní. A keďže proces prebieha pri izbovej teplote, vyznačuje sa veľmi vysokou energetickou efektivitou. Zatiaľ je ale reč iba o prvých štádiách vývoja. Na reálne výsledky a ich prínos si teda ešte chvíľu počkáme.
Namiesto zachraňovania stromov ich rúbeme a namiesto investovania peňazí do iných sfér (napríklad zalesňovanie pre chranu pôdy a vôd) investujeme do ťažby a míňania minerálov určených na takéto „zachraňovanie“ planéty. Teda aspoň podľa nadpisu 😀