Rešpektovaná agentúra Associated Press zistila, že spoločnosť Google ukladá informácie o umiestnení zariadení aj vtedy, ak tomu ich užívatelia zabránia zmenou nastavení. V tomto konkrétnom prípade nejde o aktívny prístup k polohe, ale o históriu polohy.
Analytici z agentúry AP si môžu byť svojimi tvrdeniami istí, kedže ich odobrili experti z Princetonskej univerzity. Možno si spomínate na jeden z mnohých článkov spred asi dvoch rokov, ktoré informovali, že Google sleduje každý váš krok.
Predmetnou témou bola funkcia História polohy Google, ktorá vám na mape presne zobrazila, kde všade ste so svojím zariadením boli. Mapu dopĺňa časová os, čiže sa dokážete riadiť podľa presného dátumu alebo času. Táto mapa je súkromná a vidíte ju len vy, žiadna iná osoba. Ak ste zvedaví, presvedčte sa sami na tejto adrese.
Veľa užívateľov vtedy prekvapilo, aká podrobná mapa vlastne je. Mnoho užívateľov to zároveň znepokojilo a chceli ukladaniu dát o polohe zabrániť zmenou nastavenia priamo v smartfóne. Toto nastavenie je pomenované ako Používať históriu polohy. Ak ho vypnete, Google vás upozorní na to, že miesta, ktoré navštívite so svojimi zariadeniami, sa prestanú pridávať do vašej mapy histórie polohy.
Okrem toho upozorňuje, že sa tým znižuje funkčnosť niektorých produktov Google, ako Máp Google a Google Now. Problémom je, že zmenou nastavenia vypnete hlavne grafickú vizualizáciu týchto údajov.
Google ale informácie o polohe automaticky ukladá aj naďalej, a to pomocou svojich aplikácií. Už pri obyčajnom otvorení aplikácie Mapy Google sa pomerne presná poloha uloží do histórie aj s informáciou o čase. Informácie o polohe sa môžu uložiť pri aktualizovaní počasia Google, správ a dokonca pri dopyte vyhľadávania.
Ak do vyhľadávania Google napíšete „najlacnejšie auto“, Google môže informáciu o vašej polohe uložiť aj napriek tomu, že daný dotaz nemá s polohou nič spoločné. Podľa agentúry AP tak Google jednoducho klame, ak tvrdí, že miesta, ktoré navštívite so svojimi zariadeniami, sa prestanú pridávať do vašej mapy histórie polohy.
Aspoň čiastočne dobrou správou je, že sa dá ukladaniu týchto informácií o polohe skutočne zabrániť zmenou nastavení. Nie však tých, ktoré sme opísali vyššie. To správne nastavenie sa nazýva Aktivita na internete a v aplikáciách.
Cesta k nemu je nasledovná: V smartfóne prejdite do nastavení, otvorte položku Google, následne Účet Google, ťuknite na tretiu kartu v poradí s názvom Dáta a prispôsobenie a všimnite si hneď prvú položku Riadenie aktivity. Zvoľte Aktivita na internete a v aplikáciách a ťuknite na aktívny ovládač vyznačený modrou farbou.
Či sa na tieto spôsoby posvietia aj príslušné orgány, napríklad americká Federálna komisia pre obchod, je zatiaľ otázne. Podľa serveru Wired by sa dalo stavať na porušení pravidiel o ochrane súkromia.
Naco by clovek vypinal taku uzitocnu vec? 😀