Tím vedcov pod taktovkou geológia Shuai Li z Havajskej univerzity uverejnili výsledky výskumu, ktorý vôbec prvýkrát poukazuje na existenciu vodného ľadu na povrchu Mesiaca.
Vedci našli priame a definitívne dôkazy existencie vodného ľadu v mesačných polárnych oblastiach. Tieto ložiská pritom môžu byť využívané ako zdroj pri budúcom prieskume nášho prirodzeného satelitu.
Ľad sa však nachádza v najtemnejších a najchladnejších oblastiach okolo severného a južného mesačného pólu. Teplota na póloch Mesiaca kvôli malému sklonu osy otáčania nikdy neprekročí -120 stupňov Celzia, čo z nich robí ťažko dostupné miesta pre zostup. Ľad je však priamo na povrchu Mesiaca, takže nemožné to nie je.
Ľad sa vedcom podaril objaviť pomocou nástroju Moon Mineralogy Mapper (MP3), ktorú ešte v roku 2008 NASA vybavila indickú družicu Čandraján-1. Moon Mineralogy Mapper je zobrazovací spektrometer, ktorý ako prvý poskytol priestorovú a spektrálnu mapu celého Mesiaca s vysokým rozlíšením. Mapa odkrýva, z akých minerálov je Mesiac tvorený.
M3 sa podarilo dokázať reflexné vlastnosti vodného ľadu a také dokázal zmerať akým spôsobom tieto molekuly absorbujú infračervené svetlo. Na základe nameraných hodnôt potom dokázali identifikovať či sa voda vyskytuje v zmrznutom, vodnom alebo plynnom skupenstve.