O tom, že má ťažba bitcoinov na životné prostredie negatívny vplyv vieme už nejaký ten čas. Predsa len, elektrická energia, ktorú potrebujú výkonné počítače na chod predsa musí odniekiaľ prúdiť. Všetky stroje určené pre ťažbu kryptomeny majú byť len za 1 rok zodpovedné za 20 megaton oxidu uhličitého. Toľko CO2 do ovzdušia vypúšťa celé Írsko.
Ťažba Bitcoinu je energeticky náročný proces. Aj z toho dôvodu sa veľa spoločností, ktoré sa ťažbou zaberajú, presťahovali do Kanady, kde je elektrina o niečo lacnejšia. Odmena za jeden vyťažený Bitcoin je však stále vysoká. Každý vyťažený Bitcoin totiž pri aktuálnom kurze môžete získať až 5 552,34 eur.
Pri aktuálnej hodnote Bitcoinu sa všetky peniaze získané z ťažby investujú späť do platenia elektriny. Nemusí to tak byť navždy. Ak by hodnota jednej jednotky kryptomeny dosiahla úrovne 50 000 dolárov, celkový odber energie by sa pri vidine zárobku zvýšil desaťnásobne, píše sa v správe Credit Suisse z januára.
Ak by Bitcoin dosiahol hodnotu 1,1 milióna dolárov (málo pravdepodobné ale možné), viac by sa vyplatilo míňať elektrinu na ťažbu kryptomeny, než na čokoľvek iné. Je otázkou času, kedy do ťažby vstúpi aj vláda, ktorá by mohla priniesť nové regulácie podobajúce sa maximálnych hodnôt emisií automobilov.