Možno si ešte spomínate na bizarný prípad z januára tohto roka, ktorý sa týkal populárnej aplikácie Strava. Tvorcovia vtedy zverejnili tzv. tepelnú mapu, ktorá zobrazovala intenzitu športovej aktivity v konkrétnych oblastiach sveta.
[the_ad id=“16606″]
Aplikácia využíva pre čo najpresnejšie určovanie polohy športovca lokalizačné funkcie smartfónov, fitness náramkov a inteligentných hodiniek. Aplikáciu ale radi používajú aj americkí vojaci, ktorí tak nechtiac prezradili približnú oblasť, v ktorej pôsobia.
Samozrejme, ranný beh po parku v New Yorku je neškodný, keďže v ňom pobehuje veľa aktívnych ľudí a tepelná mapa oblasti je prirodzene výrazná. Ak sa však na mape odľahlej časti Afganistanu zobrazil naznačený bežecký okruh a široko ďaleko nič, bolo viac ako pravdepodobné, že v oblasti pôsobia moderne vybavení vojaci.
[the_ad id=“16606″]
Mapa tvorcov aplikácie Strava je inak úchvatná a nesmierne podrobná. Zobrazí sa vám na tejto adrese.
Americká armáda vtedy na situáciu reagovala a uznala, že môže ísť o bezpečnostný problém. Konkrétne riešenia vstupujú do platnosti až v týchto dňoch, sú logické a očakávane prísne.
Pentagon vydal prísny zákaz
Pentagon zakázal americkým vojakom nasadeným v zahraničí používať lokalizačné funkcie vo svojich smartfónoch, tabletoch, hodinkách, aplikáciách a v akýchkoľvek iných zariadeniach, ktoré nimi disponujú. Musia tieto funkcie vypnúť alebo zariadenie nepoužívať. Televízia CNN uvádza, že vedenie armády nariadenie podpísalo minulý piatok a nadobudlo okamžitú platnosť.
Nariadenie sa netýka iba amerických vojakov ale všetkých nasadených pracovníkov oddelenia obrany. Nariadenie tak napríklad ovplyvňuje aj zoznamovacie aplikácie ako Tinder a pod. či aplikácie sociálnych sietí, kde je prístup k polohe často vyžadovaný.
Nepriateľ sa tak bude musieť spoľahnúť pri odhaľovaní tajných pôsobísk armády na staré dobré tajné služby a špionážne satelity v hodnote miliónov dolárov, a nie na bezplatnú a voľne dostupnú mapu fitness aplikácie.
[the_ad id=“16613″]