Japonsko si často predstavujeme ako zem high-tech inovácií, zariadení a všeličoho iného. Tamojšie súdy sú však voči svojim občanom nekompromisné, o čom sa presvedčil len dvadsaťštyri ročný Masoto Yasuda.
Ten mal nelegálne využiť ťažobný skript spoločnosti Coinhive, pomocou ktorého ťažil kryptomenu Monero. Sudca bol nemilosrdný a zhovievavý zároveň. Muža síce odsúdil na jeden rok väzenia, zároveň mu však dal aj trojročnú podmienku. Ak teda zákon ďalšie tri roky neporuší, trest mu súd odpustí.
Pán Yasuda mal pomocou skriptu nelegálne vyťažiť kryptomenu Monero v celkovej hodnote 5 000 jenov, čo je v prepočte približne 39 eur. Svoj skript mal šíriť pomocou kódu pre podvádzanie v hrách.
Cryptojacking je vážnym problémom
Coinhive vznikol v roku 2017 a je jedným z najrozšírenejších spôsobov, ako ťažiť kryptomenu Monero. Pre ťažbu sa využíva počítač obete. Skript dokáže zamestnať procesor aj grafickú kartu, čo spôsobuje ich opotrebenie a samozrejme aj vyšší účet za elektrinu.
Podľa správy bezpečnostných expertov z firmy Check Point je vo svete tzv. „cryptojacking“ skriptom ovplyvnených až 55 percent firiem.