Čína a jej predstavitelia dali americkej spoločnosti Hyperloop Transportation Technologies zelenú na vybudovanie prvej komerčnej trasy pre jej futuristický vlak. Nepôjde teda o žiadny test, ani nič podobné, ale o pravidelnú linku pre širokú verejnosť, ktorá jej sprístupní presun z jedného miesta na druhé nadzvukovou rýchlosťou.
Je však otázne, či bude maximálna rýchlosť približne 1 200 kilometrov za hodinu dostupná už hneď po spustení prevádzky. Čínsky Hyperloop by mal jazdiť v provincii Guizhou, informuje Engadget. Zrejme ním spoja dve neďaleké mestá. Bližšie detaily však momentálne nie sú k dispozícii.
China’s first hyperloop—a ground transport system that can potentially reach supersonic speeds—is set to be built by a California company https://t.co/cPBDmgR7xS
— WSJ Tech (@WSJTech) July 20, 2018
Investíciu rozdelia na 50 a 50 percent, čiže polovicu z nákladov pokryje čínska vláda peniazmi daňových poplatníkov a druhú polovicu zase investori spolu s vyššie spomínanou spoločnosťou.
Čína, ale aj Európa
Ľudia z Hyperloop Transportation Technologies kujú podobné plány aj na území Európy, nielen v Ázii. Spočiatku sa hovorilo o Slovensku, Rakúsku alebo Česku, no nakoniec z toho nič nie je, pretože pilotná európska trať vznikne vo Francúzsku.
Vlak z budúcnosti, Hyperloop, využíva na pohyb kombináciu magnetickej levitácie, výkonných elektromotorov a nízkotlakového prepravného potrubia. Keď je v pohybe, tak sa doslova vznáša nad špeciálnymi koľajnicami. V opačnom prípade by nedokázal dosahovať tak závratnú rýchlosť, akú sľubujú jeho tvorcovia. Prísun šťavy mu navyše zabezpečia veterné turbíny a solárne panely, čiže ho poženie zelená elektrická energia.