Zaujímavé správy prichádzajú z ďalekého Japonska, kde sa osvedčila bezpečnostná kamera využívajúca prvky umelej inteligencie. Kamera „číta“ reč tela zákazníkov a pri podozrení z krádeže upozorní personál.
Bezpečnostná kamera sa nazýva AI Guardman a stojí za ňou veľká telekomunikačná spoločnosť NTT East spolu s technologickou firmou Earth Eyes. Kamera dokáže hodnotiť pohyby niekoľkých ľudí, v tomto prípade zákazníkov, súčasne.
Kamera sa zameriava hlavne na ruky a pohyby, aké s nimi zákazník vykonáva. Ak si niečo strčí do vrecka alebo rukáva a nie do nákupného košíka, kamera jedinečnú hru pohybov končatín rozpozná. Systém následne decentne upozorní personál prevádzky a prihodí aj fotografiu záškodníka.
AI Guardman je stále v testovacej prevádzke a zatiaľ nemožno hovoriť o komerčnom nasadení. Jeden z obchodov v Japonsku, ktorý kameru používal, ale zaznamenal pozitívne výsledky.
Japonské médiá hovoria, že po nasadení technológie poklesla strata obchodu z 32 000 na 18 000 dolárov (obdobie 1 rok). Cena kamery je pritom 2200 dolárov. K cene treba pripočítať necelých 50 dolárov mesačne za cloudové služby, ktoré spracovávajú zozbierané dáta.
Kamera má 144-stupňové zorné pole a dovidí do niekoľkých metrov. Pre pokrytie väčšej prevádzky tak bude potrebných niekoľko kamier.
Kamera pracuje s technológiou, ktorú vyvinula americká Carnegie Mellon University. Technológia vznikla pod licenciou otvoreného zdroja a zastrešuje kľúčové rozpoznávanie pohybov ľudského tela. Experti z univerzity si technológiu nenechali pre seba a v minulom roku je zverejnili na GitHub-e.
Aj vďaka tomu mohla kamera AI Guardman vzniknúť. Samozrejme, presné rozpoznávanie reči tela je možné využiť mnohými spôsobmi, nielen ako pascu na vreckárov. Autonómne vozidlá by napríklad rozpoznali gestá a varovné signály od chodcov v prípade mimoriadnej a neočakávanej situácie v mestskej premávke.
Kreatívnych nápadov by sa určite našlo ešte viac a snáď ich v budúcnosti stretneme aj v praxi.