Vesmírnej sonde Mars Curiosity Rover sa na červenej planéte podarilo nájsť dôkazy, ktoré naznačujú, že tam mohol existovať život. Obrovskú novinku NASA odkomunikovala počas včerajšej tlačovej konferencie.
Nová metóda vŕtania, ktorú NASA nasadila len nedávno, priniesla prvé ovocie. Šikovná vesmírna sonda Curiosity vyvŕtala a úspešne analyzovala vzorku, ktorá obsahovala organické molekuly obsahujúce uhlík a vodík. Nie je však vylúčené, že sa v nich nenachádza aj kyslík, dusík a ďalšie prvky dôležité pre život.
Sonda identifikovala molekuly ako tiofény, benzén, toluén a malé uhlíkové reťazce ako propán či cyklobután. Podľa vedúceho vedca programu Mars Exploration, Michaela Meyera, ešte NASA nemôže potvrdiť či na Marse bol život, no výsledky naznačujú, že sú na správnej ceste.
„Novými zisteniami nám Mars naznačuje, aby sme držali kurz a pokračovali v hľadaní dôkazov o živote,“ dodal Thomas Zurbuchen zo Science Mission Directorate. To, odkiaľ molekuly pochádzajú nateraz ostáva tajomstvom. Podľa domnienok vedcov bolo v kráteri Gale jazero, ktoré obsahovalo všetky základné stavebné bloky života, ako aj potrebný zdroj energie.
Vedcov nový objav prirodzene nakopol a už teraz plánujú hlbšie vrty, ktoré by mohli poodhaliť, aký bol Mars pred niekoľkými miliardami rokov.