To, že sa niekto snaží predpovedať budúcnosť je celkom bežné. Stačí sa pozrieť na staručké videá z 50-tych alebo 60-tych rokov minulého tisícročia. V nich často môžeme vidieť predpovede pre rok 2000, ktoré sa pochopiteľne nenaplnili. Rok 2000 bol technologicky pokročilejší než čo si vtedajší myslitelia vôbec dokázali predstaviť.
Toto však nebol prípad predpovede z úst Davida Gerrolda, ktorý v nenápadnom článku „Is That A Pita In Your Pocket“ úplne presne predpovedal ako budú vyzerať dnešné smartfóny.
Známy autor zo sci-fi scény
Ak nepoznáš Davida Gerrolda, na sci-fi scéne ide o známeho spisovateľa, ktorý stojí aj za niekoľkými epizódami seriálov Star Trek, Land of the Lost či Babylon 5. V roku 1999 ho o krátky článok poprosila redaktorka magazínu Smart Reseller. Témou mala byť budúcnosť počítačov. Jeho predpoveď nabrala až desivo pravdivé kontúry.
Zariadenie budúcnosti nazval „Pita,“ teda Personal Information Telecommunication Agent. „Mám telefón, kalendár, budík, fotoaparát, prehrávač a mával som aj televíziu. Behom nasledujúcich rokov sa tieto zariadenia spoja do jednej krabičky tenšej než palec a menšej než balenie kariet. Veľkosť zariadenia bude záležať na tom, čo bude pohodlné a nebude závislá od technológii vnútri,“ predpovedal Gerrold.
No a čo sa stalo? Presne to. V dnešnej dobe máme k dispozícii smartfóny rôznych veľkostí, ktoré dokážu tie isté činnosti. Sú aj budíkom, aj prehrávačom, aj televíziou. Gerrold však zašiel ešte o krôčik ďalej.
„Zariadenie bude mať displej s vysokým rozlíšením, mikrofón, port pre slúchadlá, fotoaparát, bezdrôtové pripojenie, bude to telefón, komunikačné zariadenie, televízia, rádio a kamera. Bude mať dosť výkonu a pamäte, aby mu to umožnilo fungovať ako desktopový počítač. Bude schopné pripojiť sa ku klávesnici a veľkému monitoru. Ó a bude schopné prijímať a odosielať emaily,“ pokračoval.
Ani tam to však nekončí.
„Najdôležitejším aspektom bude schopnosť rozoznať reč a odpovedať. Bude načúvať a odpovedať v angličtine alebo inom jazyku a samozrejme nebude chýbať ani schopnosť prekladať. Bude to tvoj asistent schopný reagovať na príkazy ako: Potrebujem nájsť japonskú reštauráciu v meste blízko hotela. Ak nenájdeš japonskú reštauráciu, skús taliansku. Alebo zavolaj Bobovi s týmto textom: „Bob, súhlasíme s tvojou ponukou, detaily mi prosím zašli do 15-teho. Ak by s tým boli problémy, ozvi sa.“
Celkom strašidelne presná predpoveď, že? Hlavne v dnešnom svete plnom Siri, Google asistenta, Amazon Alexy či Cortany od Microsoftu.
Autor svoj článok zakončil tým, že „Pita“ môže znamenať aj „Pain in the Ass,“ keďže takto vybavené zariadenia úplne zničia súkromie, ktoré ľudia dovtedy mali. Ďaleko od pravdy nebol.