Honor je ako dcérska spoločnosť Huawei zameraná na smartfóny pre mladých. Ich novinky sa často vyznačujú krásnym dizajnom a bohatou foto výbavou. Inak tomu nie je ani v prípade Honor 10, ktorý so svojím príchodom ulahodil nejednému človeku obzerajúcom sa po novom smartfóne.
Od minulého roka, keď Honor predstavil populárny Honor 9, sa toho vo svete smartfónov udiala hromada. Smartfóny presedlali na nový štandard pomeru strán displeja – 18:9 – a mnohé z nich prijali (ne)obľúbený výrez v displeji. Krásnym príkladom bol Huawei P20 a P20 Pro, vlajkové lode materskej spoločnosti, z ktorých sa mnohé technické aj dizajnové nápady dostávajú aj do smartfónov Honor.
Aký je však Honor 10 v skutočnosti? Oplatí sa kúpiť alebo je pekný len „na oko“? Poďte to so mnou zistiť.
Honor 10: Dizajn
- Krásny dizajn zadného panelu
- Prémiové spracovanie z kovu a skla
- Stále prítomný 3,5 mm výstup pre slúchadlá
Hneď na prvý pohľad je jasné, že v Honor sa tento rok sústredili hlavne na dizajn. Z krabičky na vás vykukne zariadenie, ktoré vyzerá a pôsobí prémiovo. Rovnaký dizajn zadnej strany pritom nenájdete na žiadnom inom smartfóne, dokonca ani na smartfónoch od Huawei, keďže tie ponúkajú mierne odlišné prevedenie.
V redakcii sme sa zhodli, že sa dizajn jednoznačne vydaril. Meniace sa farby pod každým uhlom sú doplnené o prémiové materiály, ktoré zo smartfónu robia perfektnú voľbu pre tých, ktorí si dajú záležať aj na tom, ako smartfón vyzerá. Na fotkách môžete vidieť prevedenie tzv. fantómovej modrej, ktorá sa pri natáčaní zariadenia zlieva s fialovou. Naozaj krásna hra svetla a farieb, aká sa len tak často nevidí. Honoru sa to podarilo dosiahnuť pomocou využitia 15-tich vrstiev, ktoré spolu tvoria majstrovské dielo. Výrobca tvrdí, že výroba takéhoto prevedenia im v porovnaní s Honor 9 trvá dvakrát tak dlho. A je to cítiť.
Honor, pochopiteľne, ponúka aj farebné spracovania aj pre tých, ktorí nechcú takúto extravagantnú záležitosť. Na výber máš aj čiernu a sivú možnosť, ktoré vyzerajú taktiež veľmi lákavo a elegantne. Krásne je tiež prevedenie tzv. fantómovej zelenej, ktoré u nás bude dostupné už čoskoro.
Honor 10: Displej
- Krásny 5,84″ IPS LCD panel
- Bezrámčekový dizajn umožnil osadiť väčší displej do rovnako veľkého tela
- Možnosť schovať výrez v displeji v nastaveniach
Honor 10 je v porovnaní s Honor 9 približne rovnako veľký. Jediným rozdielom je veľkosť displeja, ktorý sa poriadne zväčšil. Zariadenie totiž disponuje až 5,84-palcovým panelom. V ruke sa však vďaka novému dizajnu drží dobre, jeho fyzická veľkosť sa takmer vôbec nezmenila. Vďaka tenkým rámikom však budeš mať dlaň plnú displeja, a o to ide.
Boky zariadenia objíma kovový rámik, ktorý len umocňuje prémiový pocit zo zariadenia, ktorého cena tomu vôbec nenapovedá. Veľmi ma potešilo aj to, že som na telefóne nenašiel len USB C konektor, ale aj 3,5 mm výstup pre slúchadlá. Osobne som stále neprešiel na Bluetooth/USB C slúchadlá, takže mať možnosť pripojiť k telefónu kvalitné slúchadlá starým dobrým spôsobom je vždy vítaná.
Minimalistickému dizajnu napomáha aj nové umiestnenie snímača odtlačkov prstov, ktorý sa presunul zo zadnej na prednú stranu. Uložený je v tlačidle „Domov“ a funguje fantasticky. Honor a Huawei to so snímačmi vedia asi najlepšie.
Popravde som však snímač odtlačkov prstov až tak často nepoužíval. Azda len pre zobudenie zariadenia. Potom sa už prebudila technológia rozpoznania tváre, ktorá telefón dokáže odomknúť v zlomku sekundy. Niekedy je až tak rýchla, že len málokedy zbadám uzamykaciu obrazovku. Treba to vyskúšať, je to fakt paráda. Rovnakú technológiu majú aj smartfóny radu Huawei P20 či zariadenia OnePlus.
Honor 10 má jeden z najkrajších LCD displejov na trhu. Jeho veľkosť je ideálna pre človeka, ktorý nemá potrebu nosiť so sebou náhradu za tablet. Jeho 5,84-palcová uhlopriečka (rovnakú má aj iPhone X) skvele sadne do ruky a ponúka dosť miesta na pohodlnú prácu. Okrem toho, spoľahnúť sa môžeš aj na pomer strán 19:9, vďaka ktorému je telefón vyšší a užší. Honor 10 podobne ako iné smartfóny tohto roku disponuje výrezom v displeji, ktorý niekomu nevadí, niekto ho zbožňuje a niekto nenávidí. Je to nikdy nekončiaca téma, ktorá nemá správnu odpoveď.
Tak či onak, displej je to naozaj fantastický. Pri pohľade na Huawei P20 Pro a Honor 10 vidím, že OLED displej skutočne ponúka výhodu úplnej čiernej, no ten rozdiel tam až tak obrovský nie je. Nehovorím tým, že P20 Pro má zbytočne drahý displej, to v žiadnom prípade. OLED so sebou okrem úplne čiernej prináša aj niekoľko ďalších výhod. Pri priamom porovnaní však nejde o tak markantný rozdiel, že by som to prirovnal ku dňu a noci.
Honor 10: Výdrž batérie
- Priemerná výdrž batérie na jeden pracovný deň
- Rýchlonabíjanie dokáže za pár minút doplniť desiatky percent
Honor sa rozhodol, že pri novej vlajkovej lodi zväčší kapacitu akumulátoru z 3 200 mAh na 3 400 mAh. Na papieri to síce znie dobre, treba si však uvedomiť, že o 200 mAh batéria musí poháňať väčší displej.
Honor 10 je zariadenie, ktoré ti pohodlne vydrží jeden pracovný deň, ktorý môže byť kľudne náročnejší. Úplne „hardcore“ dni, keď sa nezastavíš od šiestej od rána do desiatej do večera však nedá.
Ak však budeš mať v hektickom dni šancu napojiť Honor 10 aspoň na pár minút na nabíjačku, získaš tým dosť šťavy aj na náročnejšie používanie. V krabičke si totiž nájdeš rovnakú nabíjačku, akú Huawei pribaľuje aj k vlajkovým lodiam. Spoľahnúť sa teda môžeš na poriadne rýchle nabíjanie, ktoré za pár minút dokáže batériu našťaviť o desiatky percent.
Honor 10: Fotoaparáty a AI
- Kvalitné senzory s 24 a 16 Mpx rozlíšeniami
- Automatická detekcia 22 scén za pomoci umelej inteligencie
- Výborný dynamický rozsah, spracovanie farieb aj ostrosť
Honor 10 nadväzuje na úspešnosť duálnych fotoaparátov 24 Mpx monochromatickým a 16 Mpx farebným senzorom. Táto šikovná dvojica produkuje skutočne nádherné zábery, ktoré sú okorenené štipkou umelej inteligencie.
Aké sú však výhody spomínaného monochromatického senzora, pýtaš sa? Tým, že fotí čiernobiele zábery dokáže zachytiť oveľa viac detailov. Takúto fotografiu následne Honor 10 spracuje, odstráni z nej digitálny šum a skombinuje ju s farebnou fotografiou, ktorú zachytil hlavný, 16 Mpx senzor. Výsledná fotografia je tak plná farby, dynamického rozsahu a ostrosti.
Výsledné zábery síce nie sú na rovnakej úrovni ako zábery z Huawei P20 Pro, stále však ide o skvelé fotografie, s ktorými budú pri automatickom režime spokojná väčšina zákazníkov.
S vylepšením kvality fotografií pomáha aj spomínaná umelá inteligencia, ktorá je schopná rozlíšiť 22 rôznych scén. Medzi nimi sa nachádza napríklad zvýšenie saturácie pri scéne, kde je veľa zelene, detekcia domácich miláčikov, kvetov či jedla. Skutočne šikovná vecička.
Čo je však ešte lepšie, ak sa ti výsledný záber s úpravami od umelej inteligencie nebude páčiť, úpravy si môžeš vypnúť aj po nafotení záberov.
Nechýba ani profesionálny režim, v ktorom máš možnosť meniť si rôzne nastavenia podľa seba. Či už je to rýchlosť uzávierky, hodnota ISO alebo vyváženie bielej, všetko máš k dispozícii. Sám som však pro režim nejak extrémne netestoval. Telefónom totiž zväčša fotím len rýchle zábery, ktoré Honor 10 zvláda fantasticky.
Predný fotoaparát ponúka až 24 Mpx rozlíšenie a je schopný zachytiť naozaj kvalitné (niekedy až príliš kvalitné) selfie zábery. Novinkou v zariadeniach Honor je portrétový režim, ktorý dokáže upraviť nasvietenie tváre alebo zapnúť tzv. javiskové osvetlenie.
Honor 10: Softvér a stabilita
- Android 8.1 Oreo prekrytý rozhraním EMUI 8.1.0
- Rovnaké rozhranie aké používa Huawei vo všetkých zariadeniach
- Rýchly a stabilný systém, ktorý si po chvíli obľúbiš
Honor 10 je vybavený tým najnovším a najlepším z dielní Google a Huawei. Jeho základ tvorí Android 8.1 Oreo, prekrytý je zas najnovšou verziou používateľského rozhrania, EMUI 8.1.0. Spolu tvoria fantastickú kombináciu, na ktorú som si zvykol už pri Huawei P20 Pro.
Telefón je prednastavený tak, aby všetky aplikácie zobrazoval na ploche. Tzv. „šuflík“ si však môžeš zapnúť v nastaveniach (schovaný je pod „Obrazovkou“ a „štýl obrazovky“), čo telefón zmení na nepoznanie. So zapnutým šuflíkom sa telefón správa a ovláda oveľa lepšie, pohodlnejšie a prehľadnejšie.
V nastaveniach sa okrem iného nachádza aj možnosť skrytia výrezu v displeji, ktorá určite poteší mnohých ľudí. Po zapnutí sa aplikácie začnú renderovať pod umelo vytvorenou čiernou vrstvou, ktorá perfektne splýva s výrezom. V čiernej lište sa však aj naďalej budú zobrazovať ikonky batérie, signálu či notifikácií.
Honor 10: Výkon
- Dosť výkonu na rozdávanie aj vďaka procesoru Kirin 970
- Hry a náročné aplikácie fungujú bez záseku
- Dobrá podpora od výrobcu
Honor 10 je vybavený tým najlepším, čo momentálne Huawei vyrába. Poháňa ho totiž stále aktuálny procesor Kirin 970, ktorý sa nachádza aj v takých modeloch, ako napríklad Huawei Mate 10 Pro, Huawei P20 či P20 Pro. Ide o slušnú nádielku výkonu a skvelej optimalizácie.
Model, ktorý som testoval disponuje 4 GB operačnou pamäťou RAM a 128 GB úložiskom. Čo sa úložiska týka, tam by som určite odporučil práve 128 GB verziu, keďže Honor 10 nepodporuje microSD karty. Stačí ak si nainštaluješ všetky základné aplikácie, dve – tri hry, stiahneš pár filmov a hudbu a 64 GB pamäť zaplníš ani nebudeš vedieť ako.
Honor 10: Verdikt
Honor 10 je luxusná voľba pre tých, ktorí nechcú dávať za vlajkovú loď 800 a viac eur. Honor ako firma síce nie je na poli smartfónov inovátorom (na to tu je materský Huawei), prináša však všetky moderné funkcie, o ktoré je záujem. Nádherný dizajn umocňuje kvalitné spracovanie a solídna výbava hodná vlajkovej lode.
Nie je náhoda, že som Honor 10 zaradil do výberu TOP vlajkových lodí, ako aj do výberu telefónov s cenou okolo 400 €. Je to akýsi obojživelník, ktorý je schopný konkurovať nielen najdrahším a najvýkonnejším top modelom, ale svojou cenou aj telefónom, ktoré sa mu ani zďaleka nerovnajú.
Ak teda chceš poriadny telefón, ktorý ti po pár mesiacoch nebude na príťaž a nechceš míňať veľa peňazí na iPhone X, Huawei P20 Pro či Galaxy S9, Honor 10 je skvelá voľba.
Ak zháňaš namakaný fotomobil, ktorý odfotí nádherný záber takmer v každej situácii, hľadať budeš musieť inde. Honor 10 však fotí solídne a drvivej väčšine ľudí to bude stačiť. Dovolím si dokonca tvrdiť, že v cenovej relácii okolo 400 eur veľa lepších riešení neexistuje.
Honor 10: Najväčšia konkurencia
Honor 10 nežije v nedotknuteľnej bublinke. Ohrozujú ho konkurenčné modely z rôznych strán. Spomeniem napríklad OnePlus 6, ktorý je drahší o „pár“ eur a ponúka podobné špecifikácie a takmer čistý Android. Nový Xiaomi Mi 8 bude po prvotnom ošiali taktiež na podobnej cenovej hladine.
Honor 10 však má obrovskú výhodu, a tou je prítomnosť na Slovenskom trhu. Možnosť kúpiť si ho u operátora s dotáciou alebo z obchodu, ktorému dôverujete, je výhoda, ktorá mu pomôže nielen uspieť, ale rovno z neho spraví absolútny bestseller v jeho cenovej kategórii.
Niet divu, že sa ho po svete predalo už vyše 1 milión kusov a na Slovensku v porovnaní s Honor 9 vykazuje až 300 % nárast predajov. Je to fantastický telefón, ktorého kúpu nebudeš ľutovať.
Ani som nedočítal do konca, nie preto, že by ma to nezaujímalo, ako že je to tak vyhajpovaný zavádzajúci článok, až by si človek myslel, že nič lepšie neexistuje. Aj PR články by mali byť objektívne. Btw. máte tam chybu, senzor odtlačkov sa nikam nepresunul, aj honor 9 ho má na prednej strane.