Do systémov viacerých štátnych orgánov prenikol škodlivý softvér, resp. hackeri, ktorí vďaka nim dokázali získať rôzne citlivé dáta. V novej správe o tom informovala slovenská tajná služba, SIS.
„Služba upozornila niektoré štátne orgány na infiltrovanie ich informačných systémov škodlivými softvérmi, pričom niektoré z útokov vykazovali znaky pôsobenia štátom podporovaných zahraničných hackerských skupín, resp. cudzích spravodajských služieb,“ vysvetľuje SIS.
Inými slovami, slovenské servery sa stali terčom spravodajských služieb iných štátov. O aké štáty ide, sa zatiaľ nevie. SIS nezverejnila to, o aké orgány išlo a ani to, aké informácie unikli, resp. aké sa hackerom podarilo zozbierať. Podľa SIS je zabezpečenie viacerých orgánov verejnej správy na nedostačujúcej úrovni. „Tento stav môže potenciálne spôsobiť nedostatočnú efektívnosť reakcie na prípadné náhle kybernetické hrozby,“ upozorňuje SIS.
SIS nemá peniaze na modernizáciu
„Problém sa bohužiaľ týka aj SIS, pričom jej technické spôsobilosti sú už dlhodobo modernizované iba v nevyhnutnej miere tak, aby bola naďalej schopná plniť svoje zákonné povinnosti,“ priznáva.
Zaujímavé ale je, že SIS vo svojej správe využila screenshot z počítača napadnutého šifrujúcim ransomvérom NotPetya. Ten po nainštalovaní zakóduje celý harddisk a pýta výpalné vo výške 300 dolárov.