3D tlač nemusí byť prínosom iba v priemyselných odvetviach, ale aj v tých medicínskych. Vedcom z univerzity v Newcastle (Spojené kráľovstvo) sa vôbec po prvýkrát podarilo pomocou 3D tlače vytvoriť ľudskú rohovku.
Celý proces 3D tlačenia trval ledva šesť minút. Ako materiál poslúžil takzvaný biologický atrament s kmeňovými bunkami rohovky. Atrament má podobu emulzie tvorenej z alginátu a kolagénu.
Táto zmes dokáže udržať kmeňové bunky pri živote a zároveň si drží svoj tvar, čo vlastne umožňuje rohovku vytlačiť do požadovanej podoby a hrúbky. Samozrejme, využitie v praxi je ešte v nedohľadne.
Inovatívna metóda musí prejsť prísnymi medicínskymi testami a schváleniami, no už teraz jej predpovedajú svetlú budúcnosť. Rýchla, efektívna a cenovo prijateľnejšia 3D výroba rohoviek by bola prínosom pre množstvo pacientov po celom svete.
Rohovka, latinsky cornea, je priehľadná väzivová časť očnej gule, ktorá sa nachádza na jej prednej strane. Z optického hľadiska je rohovka najdôležitejšou refrakčnou štruktúrou oka. V strede je u dospelého človeka hrubá 0,6 milimetra a po okrajoch 0,8 milimetra.
Rohovka chráni oko aj pred vonkajšími vplyvmi a je pomerne odolná. Bolesť a poškodenie zraku ale môže spôsobiť zranenie alebo rôzne ochorenia, napríklad infekčný trachóm. Na transplantáciu rohovky je po celom svete odkázaných niekoľko miliónov ľudí.
Prielom v tejto oblasti by bol teda určite vítaný. Ak bude vývoj pokračovať pozitívnym tempom, prví pacienti by mohli dostať svoju rohovku vytlačenú na 3D tlačiarni už o pár rokov.