Tak to vyzerá, že po najnovších zisteniach ohľadom hladiny CO2 v oceánoch, si budú odborníci musieť prepísať svoje poznámky. Britskí vedci totiž nedávno zistili, že oceánske vlny sú jedným z hlavných prostriedkov, kvôli ktorým sa v oceáne zachytáva vysoké množstvo oxidu uhličitého.
Prečo práve vlny?
Štúdie jasne ukazujú, že vlna, ktorá narazí na breh, absorbuje v hĺbke najmenej 1 m obrovské množstvo bubliniek, ktoré sa následne vo vode rozpustia, vďaka čomu teda do vody uvoľňujú obrovské množstvo spomínaného oxidu uhličitého. Toto zistenie vedie k celkom desivej skutočnosti, že oceán prijíma až niekoľkonásobné množstvo CO2, než bolo doposiaľ myslené.
Desivá skutočnosť?
Väčšie množstvo CO2 v oceáne totiž znamená, že rovnako väčšie množstvo tejto látky sa dostane aj späť do atmosféry. Toto následne môže zvýšiť riziko oceánskej acidifikácie, ktorá výrazne ohrozuje život pod hladinou morí a oceánov.
[irp posts=“33241″ name=“Znie GDPR strašne? Nemusí, ak si pustíte tento zoznam skladieb“]
Je samozrejmé, že vedci už teraz plánujú a pracujú na rôznych riešeniach, aby sa tomuto hroznému scenáru predišlo. Pokiaľ sa však ohľadom nadmerného množstva CO2 v oceánoch nič neurobí, situácia sa bude len zhoršovať.