Existuje predpoklad, že v našej vonkajšej slnečnej sústave krúži okolo svojej obežnej dráhy deviata planéta. Fanúšikov planéty Pluto však moc nepotešíme. Tá sa do slnečnej sústavy nevracia, avšak možno by sme do nej dokázali zaradiť gigantickú, zatiaľ neobjavenú záhadnú planétu.
Dohady sa začínajú celkom iným príbehom o úplne inom nebeskom telese s názvom 2015 BP519. Tím výskumníkov tento objekt pozoroval už od roku 2014, kedy sa prvýkrát objavil na ich radare. Vďaka svojej veľkosti a vzdialenosti od Slnka je klasifikovaný ako „extrémny trans-neptúnsky objekt“. Čím však teleso zaujalo asi najviac, bola jeho čudesná obežná dráha.
Zistili, že 2015 BP519 cestuje diaľku rovnú 450-násobnej vzdialenosti medzi Zemou a Slnkom a má najviac naklonenú obežnú dráhu spomedzi všetkých trans-neptúskych objektov. Takéto telesá putujú po obežných dráhach, ktoré sú naklonené kolmo na všetky planéty a objekty v našej slnečnej sústave. Obežná dráha 2015 BP519 je teda veľkou anomáliou a vedcov prinútila premýšľať nad tým, čo ju môže spôsobovať.
Ako to však súvisí s deviatou planétou našej slnečnej sústavy ?
Obežná dráha vyššie spomínaného telesa je zvláštna hlavne kvôli tomu, že vedci nedokážu určiť, ktorá gravitačná sila ju zapríčiňuje. Vysvetľujú si jav teda tak, že obežná dráha 2015 BP519 je naklonená kvôli pôsobeniu gravitácie deviatej planéty našej sústavy. Tá by musela byť 4-krát väčšia ako Zem a 10-krát hustejšia. Bez takejto planéty zostáva správanie telesa neopodstatnené.
[irp]
Ak by sa našli podobné objekty, ktoré by sa pohybovali rovnako, mohli by sme tvrdiť, že niekde ďaleko vonku vo vesmíre existuje masívny objekt, ktorý vyžaruje obrovské množstvo gravitačnej sily. Tak by dokázalo ovplyvňovať objekty vo vonkajšej slnečnej sústave. Nevieme teda, či vo vesmíre existuje deviata planéta pre našu slnečnú sústavu, alebo obežnú dráhu telesa ovplyvňuje niečo iné a omnoho väčšie. Čo však vieme naisto je to, že tam vonku niečo istotne je.