Vytrénovaná umelá inteligencia podala pri hľadaní rakoviny kože tak dobré výsledky, že predčila i profesionálov s niekoľkoročnými skúsenosťami. Počítač s prístupom k neurónovej sieti bol nielen rýchlejší, ale aj presnejší ako 58 dermatológov až zo 17 krajín.
Aby však mohla AI podať tak skvelý výkon, tím ľudí z Nemecka, Spojených štátov amerických a Francúzska ju musel najskôr naučiť rozpoznať zhubný nádor od toho nezhubného.
Niečo také dosiahli prostredníctvom viac ako 100 000 fotografií, ktoré jej predtým museli dôkladne ukázať. Keď po krátkom čase prišla na to, o čo tu vlastne ide, od toho momentu bola pripravená na neľútostný súboj s lekármi z mäsa a kostí
A computer trained to distinguish dangerous skin lesions from benign ones detected skin cancers with 95 percent accuracy, compared to 86.6 percent for flesh and blood dermatologistshttps://t.co/4YDq0O0omE
— AFP news agency (@AFP) May 28, 2018
A ako teda dopadol? Ak máme hovoriť v konkrétnych číslach, tak ide o pomer 86,6 % ku 95 %. Samozrejme, v prospech inteligentného počítača. Prvé číslo reprezentuje priemernú úspešnosť vyššie spomínaných 58 odborníkov, čiže niektorí z nich nielen, že mohli, ale aj boli lepší ako neurónová sieť (občas sa nazýva aj ako CNN).
Do úvahy sa však bral ich spoločný úspech, nie úspech jednotlivcov, preto je výsledok taký, aký je.
„Mnoho dermatológov bolo porazených CNN,“ uviedol medzinárodný tím, ktorý stojí za čerstvým úspechom umelej inteligencie. „CNN ušlo iba zopár melanómov, čo znamená, že má vyššiu citlivosť ako dermatológovia.“