Už si počul najnovšiu nahrávku, ktorá rozdeľuje ľudí na tých, ktorí počujú slovo Laurel a na tých, ktorí počujú slovo Yanny? Ako je vôbec možné, že dve skupiny ľudí počujú rôzne veci?
Ak ani len netušíš, o čom je reč, pusti si tento klip.
What do you hear?! Yanny or Laurel pic.twitter.com/jvHhCbMc8I
— Cloe Feldman (@CloeCouture) May 15, 2018
Tak čo, už si sa rozhodol či počuješ Yanny alebo Laurel? Čo tvoji kamoši a známi? Vôbec by nás neprekvapilo ak by sa vaše názory rozchádzali. O tom to celé je.
Čo spôsobuje rozdielne vnímanie jedného zvuku?
Ako je možné, že si jeden človek môže z rovnakej nahrávky ten istý zvuk zaradiť ako dve rozličné slová? Je to spôsobené tým ako každý z nás spracováva a vysvetľuje si rôzne frekvencie. Frekvencie oboch slov sú si tak podobné, že stačí malá zmena vo vnímaní frekvencií a razom nepočuješ Laurel ale Yanny alebo naopak.
Viac ľudí počuje „Laurel“
Podľa odborníkov je veľká šanca, že oveľa viac ľudí bude počuť slovo „Laurel“. Šanca počuť slovo Laurel sa okrem iného zvyšuje aj vekom, a to kvôli tomu, že vekom nás opúšťa schopnosť počuť vyššie frekvencie.
Tento jav sa volá presbyakúzia a ovplyvňuje ľudí, ktorí majú približne 30 a viac rokov, aj keď niekedy mám pocit, že sa presbyakúzia ovplyvňuje aj mňa, a to 30 rokov ešte nemám.
To, čo spôsobuje spomínaný efekt je pekne vysvetlené vo videu nižšie, v ktorom je rovnaký klip umocnený najskôr o vyššie frekvencie, neskôr o tie nižšie. V jednom bode budeš počuť ako sa ti slová postupne zmenia.
Môžu za to aj reproduktory a slúchadlá
Zabúdať nemôžeme ani na reproduktory, ktoré majú vo vnímaní slova taktiež prsty. Na reproduktoroch na smartfóne môžeš počuť iné slovo, než na kvalitných alebo menej kvalitných slúchadlách. Záleží aj na tom či sú slúchadlá skutočne vyvážené alebo či v nich prevyšujú basy. Práve pri takých slúchadlách totiž väčšinou počujú „Laurel,“ čo je v súlade aj s vyššie popísanou teóriou.
[poll id=“71″]
ked zapnem cez repro – Yanyy ,,cez sluchatka Laurel 🙂
Nič? Počujem nejaké ,,Jeaj“…
A keď počujem yaril? Xd
Ja som pocul oboje, akurat v inom case