Pre to, aby boli lety do vesmíru a hlavne pristátia na Zemi pre ľudí bezpečné, otestovala NASA niekoľko spôsobov návratu ľudí späť na Zem. Informácie z týchto testovaní by tiež mohli byť kľúčovými pre bezpečnostné štandardy nových lietadiel.
Výskumné centrum Langley tento týždeň publikovalo video, v ktorom testuje, ako by na ľudí vplývali nehody, ktoré môže spôsobiť návrat na Zem z vesmíru. Všetko toto prebehlo za pomoci lietadiel a vesmírnych kapsúl, do ktorých boli posadené bezpečnostnými pásmi obviazané testovacie figuríny.
Testovacie figuríny boli použité hneď v niekoľkých testoch. V roku 2016 boli použité v niekoľkých crash testoch pre Orion crew kapsulu, ktorá je určená na to, aby jedného dňa vyniesla astronautov do hlbokého vesmíru a následne ich bezpečne priviedla aj späť na Zem. Jej návrat je plánovaný v podobe pádu, spomaleného troma padákmi, do Tichého oceánu. NASA použila pár figurín, ktoré otestovali pristátie pádom do 6 metrov hlbokého bazéna. V marci 2017 testovali aj pád lietadla, v ktorom sedelo 10 figurín aj s batožinou. Lietadlo bolo spustené z výšky 4 metrov do tvrdej hliny.
NASA myslela naozaj na všetko
NASA si nenechala nič ujsť a crash testy vychytala na výbornú. Testovacie figuríny sa od seba totiž líšili, a to až v rozmedzí 45,5 kg – 100 kg. To, ako sa rôzne veľkosti figurín teda ohýbali alebo lámali pri odlišných haváriách, vedcov obohatilo o mnoho poznatkov. Figuríny taktiež v prípade vesmírnych kapsúl testovali nahé a aj oblečené, aby poznali rozdiel, ako môže helma či skafander náraz zjemniť.