Ak chceme kolonizovať červenú planétu, pre prežitie budeme potrebovať viac než len vesmírnu loď. Prežitie na takejto, zatiaľ nehostinnej planéte, nebude jednoduché. Vedcom sa však v podobných nehostinných podmienkach podarila vypestovať čerstvá zelenina.
Reč je o Antarktíde, kde sa výskumníci niekoľko rokov venovali časti projektu Eden ISS, ktorej cieľom bolo vypestovať rastliny na odľahlých miestach našej planéty. Ak chceme hĺbkovo preskúmať vesmír a začať práve Marsom či Mesiacom, budeme sa musieť posnažiť vypestovať si tam vlastné jedlo.
Astronauti na misiách vo vesmíre žijú na dehydrovanom zabalenom jedle, no to v budúcnosti pri rozsiahlejších misiách možné nebude. Buď sa naučíme vypestovať si v nehostinných podmienkach vlastné jedlo alebo budeme čeliť hladu.
Experiment bol úspešný
Expertom sa podarilo vypestovať toľko druhov zeleniny, že by z nich dokázali vyrobiť dokonca aj šalát. Všetko vyšlo najmä vďaka veľmi modernému zariadeniu – špeciálnemu skleníku, pretože teploty v Antarktíde klesali aj pod -20 °C.
„Po zasiatí semienok v polovici februára som sa musel zaoberať niekoľkými neočakávanými problémami, ako zlyhanie systému alebo najsilnejšej búrke aká zasiahla Antarktídu v tomto roku,“ tvrdí Paul Zabel, inžinier zapojený do projektu.
[irp]
Vypestovať sa im podarilo 3,6 kilogramu šalátu, 18 uhoriek a 70 reďkoviek. Do mája tohto roka si však zaumienili vypestovať 4 až 5 kilogramov ovocia a zeleniny. Aj keď NASA už úspešne vypestovala rastliny na ISS, projekt, ktorý sa konal v Antarktíde je zameraný na pestovanie širšej škály zeleniny, ktorá by mohla byť pestovaná aj na Marse či Mesiaci, a to dlhodobo.