Muskov SpaceX minulý týždeň počas bežného štartu rakety Falcon 9 naloženej desiatimi satelitmi spoločnosti Iridium ohlásil zaujímavú novinku. Priamy prenos letu rakety museli prerušiť hneď, ako dosiahla orbity.
Môže za to až 26-ročný zákon Národného úradu pre oceán a atmosféru (NOAA). Vyhlásenie SpaceX mnohých zaskočilo. Veď prečo by mala vládna agentúra diktovať kto môže natáčať Zem a kto nie? Podľa všetkého na to americká vláda vlastní autorské práva. Týka sa však len amerických spoločností.
Dôvod je bizarný a zároveň logický
NOAA vydáva licencie na základe zákona schváleného v roku 1992. V ňom sa uvádza, že všetky spoločnosti, ktoré do vesmíru vypúšťajú rakety schopné zaznamenávať Zem, musia mať licenciu. V roku 1992 bola situácia iná, firmy sa snažili zarobiť na tom, že budú Zem fotiť a zábery ďalej predávať.
Najväčšou obavou americkej vlády bola možnosť súkromných firiem nafotiť pohyby vojenských jednotiek a tieto zábery predať nepriateľskej strane. Američania sa tak rozhodli, že vytvoria systém licencií, ktoré súkromnému sektoru zakáže zdieľať citlivé zábery majúce vplyv na bezpečnosť USA.
Falcon Heavy a Starman
Dnes už firmy vo vesmíre natáčajú bežne. Krásnym príkladom bol SpaceX pri štarte rakety Falcon Heavy, ktorá do vesmíru vyniesla Muskovi Teslu aj so Starmanom. Počas prenosu bola Zem neustále v zábere, čo sa NOAA pravdepodobne dosť nepáčilo.
SpaceX už stihol podať žiadosť o udelenie licencie. Vládna agentúra má na jej spracovanie až 120 dní, takže pri ďalších štartoch rakiet budeme o prenos z vesmíru pravdepodobne ukrátení. Výnimkou budú len misie spojené s NASA. Tie sú totiž od licencie oslobodené.
choré…a prečo zrovna tí chuji z USA???