Huawei sa už roky snaží vryť sa ľuďom do pamäte tak, že jeho zariadenia budú zákazníci preferovať aj pred veľkými menami ako Samsung či Apple. Čínskej spoločnosti sa to darí tak dobre, že sa medzi spomínané „veľké mená“ kľudne môže zaradiť už teraz. A nielen to. Vďaka Huawei P20 Pro sa môže zaradiť rovno na prvé miesto.
Huawei P20 Pro je vlajková loď, aká má byť. Firme sa podarilo vyladiť všetko to, čo mi na minulogeneračných zariadeniach prekážalo najviac. Hovorím hlavne o softvéri a kvalite spracovania, ktorá často zaostávala. Novinka to zvláda na výbornú a ešte k tomu pridáva pár drobných navyše.
Huawei P20 Pro je jedno z najlepšie vyzerajúcich zariadení za veľmi dlhú dobu, a to hlavne v prevedení Twilight, ktoré som bohužiaľ nedostal na test. Tým však trochu krivdím modrej farbe, ktorá pokrýva kúsok, ktorý testujem, keďže aj ten vyzerá famózne. Spoločnosť si skutočne dala záležať a teraz jasne vidím, prečo celé predstavenie ako aj marketing ladil technologicky-lifestylovo. Huawei P20 Pro je nie len smartfónom, ale aj módnym doplnkom.
Dobre, sú tu aj niektoré záležitosti, ktoré sa mi až tak veľmi nepáčia (pozerám sa na teba, výrez!), no na tie sa dá zvyknúť. V nastaveniach je totiž možnosť povypínať, poprepínať a pomeniť všetko, čo ti len napadne, a to vrátane výrezu. Zarytí odporcovia sa tak nemusia strachovať, že boli doslova nútení hľadať si iné zariadenie len kvôli dizajnovému riešeniu, s ktorým sa rozhodol Huawei prísť.
Huawei sa po minulom roku, keď mu to s modelom P10 až tak veľmi nevyšlo, rozhodol prísť so zariadením, ktoré malo dokázať, že to s telefónmi vie a že má skutočne ambície stať sa lídrom na trhu. Dosť bolo prázdnych slov, nastal čas na činy a Huawei to zobral naozaj vážne. Z P20 Pro sa nestáva len najlepší smartfón spoločnosti, ale aj jeden z najlepších smartfónov vôbec. Poďme si to viac rozobrať.
Huawei P20 Pro: Špecifikácia
- Displej: 6,1“ AMOLED, 2 244 x 1 080, 18,7:9, 408 ppi
- CPU a GPU: HiSilicon Kirin 970, Mali-G72 MP12
- Pamäť: 6 GB RAM, 128 GB úložisko (bez microSD)
- Fotoaparát (zadné): 1x 40 Mpx (RGB), 1x 20 Mpx (monochromatický), 1x 8 Mpx (zoom)
- Veľkosť senzora: 1/1.7-palcový
- Fotoaparát (predný): 24 Mpx
- Batéria: 4 000 mAh
- Konektivita: Dual SIM, USB C 3.1, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2, GPS, A-GPS, GLONASS, infračervený port
- Konštrukcia: Kov, sklo, IP67 certifikácia
- Farebné prevedenie: Twilight, čierne, modré, ružové
- Veľkosť: 155 x 73,9 x 7,8 mm
- Váha: 180 gramov
- Cena: Od 849 €
- Dostupnosť: 16. apríla
Huawei P20 Pro: Dizajn inšpirovaný iPhone X, no ešte o čosi lepší
Základom prémiových zariadení je už dobrých pár rokov kombinácia kovovej konštrukcie prekrytej sklom. Huawei sa do tohto trendu zahryzol už pri predstavení Mate 10 Pro, teraz to však vyšperkoval natoľko, že mu závidia všetci ostatní výrobcovia. Jedna vec mi hlavou predsa len vŕta. Ak má P20 Pro zadnú stranu prekrytú sklom, prečo nepodporuje bezdrôtové nabíjanie? Je to škoda, keďže to by z neho robilo švajčiarsky nožík medzi telefónmi.
[irp posts=“9196″ name=“RECENZIA Huawei Mate 10 Pro: Keď vám obyčajný smartfón už nestačí“]
Tak či onak, dizajn P20 Pro vyzerá vynikajúco. Málokedy ma dokáže farebné prevedenie na smartfónoch uchvátiť tak, ako to, ktoré ponúka P20 Pro, no teraz sa to podarilo. Zadnej strane dominuje trojica fotoaparátov vo vertikálnom uložení, pod ktorými nájdeš podpis spoločnosti Leica a pár ďalších informácií.
Zaujímavé je, že Huawei logo je napísané taktiež vertikálne, akoby tým spoločnosť chcela vyčnievať z radu, hlavne vtedy, keď niečo fotíš, poprípade natáčaš.
Farebné prevedenia dostupné pri P20 Pro sú nádherné. Vďaka lesklej povrchovej úprave odrážajú svetlo, telefón slúži ako zrkadlo a s farbami sa doslova zahráva, hlavne pri prevedení Twilight.
Pri pohľade na vypnutý displej je predná strana rovnaká ako pri každom inom zariadení, a to až na jednu výnimku. Huawei sa podarilo vtesnať domovské tlačidlo pod displej, čo ocení nejeden z nás. Je však zároveň škoda, že sa mu snímač odtlačkov prstov nepodarilo vložiť pod displej alebo domovské tlačidlo vyriešiť podobne ako Samsung, no do budúcna nám aspoň ostáva niečo, na čo sa môžeme tešiť.
Snímač odtlačkov v domovskom tlačidle je aj napriek menšej veľkosti tradične super rýchly a presný. Nie, že by som ho používal často, o odomykanie telefónu sa väčšinou stará rozpoznávanie tváre, no keď som ho použil musel, fungoval vždy spoľahlivo a rýchlo.
Spodnú stranu telefónu Huawei vybavil USB C konektorom pre nabíjanie a prenos dát a niečím, čo vyzerá ako dva reproduktory. Z nich však hrá len ten vpravo. Chýba tu aj 3,5 mm výstup pre slúchadlá, na čo som si však zvykol už pri modeli Mate 10 Pro. V balení však nájdeš redukciu z USB C na 3,5 mm jack, takže používať budeš môcť aj tvoje staré slúchadlá.
Huawei P20 Pro je ako celok nádherný telefón. Niektoré dizajnové prvky síce kopíruje od konkurencie, pridáva do nich však dosť svojich vlastných rozhodnutí, aby pôsobil unikátne. A o to ide. Ja nechcem mať kópiu iPhonu ani kópiu Samsungu. Ja chcem niečo nové a pri P20 Pro ten pocit mám, čo ma nesmierne teší.
Huawei P20 Pro: Displej a výrez
Huawei sa rozhodol, že podobne ako spoločnosti Essential a Apple, taktiež využije možnosť vyrezať malý kúsok z displeja, kam umiestnil reproduktor a predný fotoaparát. Na prvý pohľad to skutočne pôsobí tak, akoby firma nemala nič lepšie na práci len kopírovať každé dizajnové rozhodnutie Apple, ktorý s predstavením iPhone X výrez nepopierateľne spopularizoval. Po približne desiatich dňoch však musím uznať, že mi výrez prekáža menej, než som prvotne čakal.
Okrem toho, v nastaveniach displeja si vieš výrez úplne skryť. Rohy po boku výrezu premenia farbu na čiernu a aplikácie sa začnú vykresľovať pod touto pomyselnou čiarou. Ideálne riešenie pre všetkých tých, ktorí si to s výrezom naozaj nedokážu predstaviť. Vzhľadom na to, že P20 Pro disponuje OLED panelom mu ide vyplňovanie priestorov čiernou farbou skutočne dobre. Pri „vypnutom“ výreze to naozaj vyzerá tak, ako by tam vôbec nebol.
Dosť však bolo o výreze. Displej P20 Pro je skutočne nádherný. Huawei sa rozhodol, že siahne po 6,1-palcovom FullView paneli s pomerom strán 18,7:9 a rozlíšením Full HD+. Ak sa teraz tváriš ak kyslá uhorka, vôbec nemusíš. Full HD+ je skutočne dosť. Všetko je krásne jasné, ostré, farebné. Ak by si chcel ďalší dôkaz o tom, že Full HD+ skutočne stačí, pozri sa na základné nastavenie Galaxy S8, S8+, Note 8, S9 a S9+. Všetky majú v základe nastavené rozlíšenie Full HD+, na vyššie si ho síce môžeš prepnúť, no robí to len málokto. Zbytočne to spotrebováva batériu a rozdiel vidia asi len majitelia elektrónového mikroskopu.
Pri pohľade na Samsung Galaxy S9+ a Huawei P20 Pro je však jasné, že Samsung má v OLED displejoch na vrch. To najlepšie si necháva pre svoje vlastné zariadenia. Displej na S9+ je jasnejší, no nie až o toľko, aby som si povedal, že toto je záležitosť, ktorá úplne mení moje preferencie. Displej na P20 Pro je dosť jasný, má vynikajúce pozorovacie uhly a svoju funkciu plní perfektne. Okrem toho, ak ti nevyhovujú zobrazované farby (ak sú príliš sýte alebo naopak), stačí zamieriť do nastavení a všetko si doladiť podľa svojej chuti.
Nakoniec ešte spomeniem, že multimediálny zážitok z displeja umocňujú stereo reproduktory, z ktorých sa jeden nachádza na spodnej strane a druhý je skrytý v slúchadle pre hovory. Fungujú teda rovnako ako tie na Galaxy S9 a S9+.
Huawei P20 Pro: Výkon a výdrž batérie
Vnútri P20 Pro sa schováva Mate 10 Pro. Novinka od Huawei totiž rovnako ako vlajková loď z konca minulého roka ponúka procesor Kirin 970, no teraz až 6 GB operačnej pamäte RAM. Tá má zaručiť aby všetko fungovalo tak ako má a aby nedochádzalo k problémom s multitaskingom alebo ktoroukoľvek aplikáciou či hrou.
Kirin 970 disponuje dedikovaným procesorom pre spracovanie AI (NPU), čo sa prejavuje hlavne v aplikácii fotoaparátu, ako aj pri správe batérie. O batérii si prečítaj nižšie, ja som ostal nadšený. Výsledkom je telefón, na ktorom ide všetko ako po masle. Žiadne záseky, žiadne zaváhania. P20 Pro je odladený telefón, ktorý hravo môže súperiť s rýchlosťou Galaxy S9. Na Pixel však ešte zatiaľ nemá.
Jedna z vecí, ktoré som vytkol tohtoročným Galaxy S9 a S9+ je výdrž batérie. Mať strach, že sa mi telefón vybije ešte pred koncom dňa len kvôli tomu, že si na 15 minút zahrám hru alebo pozriem 30-minútový seriál určite nie je niečo, čo sa mi páči. Huawei P20 Pro ponúka rovnako ako Mate 10 Pro až 4 000 mAh akumulátor, ktorý, čuduj sa svet, ponúka ešte dlhšiu výdrž než Mate 10 Pro. Aspoň teda z mojich subjektívnych skúseností. S oboma telefónmi som strávil celkom dlhý čas, Mate 10 Pro mi dokonca robil spoločníka pri ceste do Číny.
[irp posts=“15981″ name=“VIDEO Aký je Huawei Mate 10 Pro po vyše 2 mesiacoch používania?“]
Celý týždeň som chodil do postele s tým, že v batérii ostávalo viac ako 50 % batérie. Pri dňoch, keď som ho používal na komunikáciu s priateľmi a rodinou a sociálne siete sa kapacita zastavila približne na 70 %. Po celom dni!
Dni, keď som ho využíval intenzívnejšie, a to hlavne na pozeranie videí a hranie hier sa kapacita dostala na „šialene nízkych“ 50 %. Ak je pre teba výdrž batérie jedným z najdôležitejších faktorov, P20 Pro si skutočne užiješ. Keď už dôjde na nabíjanie, opäť mám dobré správy. Schválne som nechal P20 Pro úplne vybiť aby som si overil tvrdenia Huawei o extrémne rýchlom nabíjaní. Za krátkych 30 minút (pri vypnutom telefóne) už na displeji svietila hodnota 60 %, čo hravo vystačí na takmer celý deň. Nechaj ho nabíjať ďalšiu polohodinu a k dispozícii máš takmer plnú batériu.
Čo sa pamäte týka, k dispozícii máš 128 GB úložisko bez možnosti rozšírenia. To, čo si kúpiš, s tým budeš žiť. Pri tak veľkom úložisku sa však vôbec nebojím, že by som ho do teoretických dvoch rokov mal zaplniť takým spôsobom, že by som už ďalej nevedel pokračovať. Je však zvláštne, že sa Huawei rozhodol neprerobiť jeden zo SIM slotov (P20 Pro je dual SIM) na slot pre microSD kartu.
Huawei P20 Pro: Softvér, ktorý mi konečne neprekáža
Pri Huawei smartfónoch som mal vždy malý rituál. Rozbaliť telefón, vložiť SIM, nastaviť ho, stiahnuť jeden z launcherov a používať. Pri P20 Pro som si povedal, že tento rituál preruším a dobre som spravil. Používateľské rozhranie EMUI 8.1 – Emotion User Interface – beží na Android 8.1 Oreo a beží na ňom fantasticky rýchlo, plynulo a príjemne.
Huawei výrazne vylepšil ikonografiu (dizajn ikoniek), vyžehlil svoj dizajnový jazyk, zjednodušil ovládanie a odstránil nepotrebné funkcie. Možnosť nastaviť si „šuflík s aplikáciami,“ ktorý všetky nainštalované aplikácie skrýva podobne ako Google na čistom Androide do jedného tlačidla je niečo, bez čoho si neviem predstaviť používanie Android smartfónu.
Rovnako sa mi páči integrácia Google služieb. Možnosť swipnúť doľava a mať tam Google asistenta je niečo, s čím som musel pri Galaxy S9 bojovať. Tu to ide krásne a intuitívne. V nastaveniach okrem toho nájdeš skutočne užitočné funkcie, ako schopnosť ovládať spotrebiče cez IR blaster, pripojiť telefón cez HDMI kábel k monitoru a používať režim určený špeciálne pre PC bez nutnosti zakúpiť si ďalšie zariadenie a oveľa viac.
Ak by ti náhodou nestačila výdrž batérie, žiaden problém. V nastaveniach si môžeš prepnúť rozlíšenie na nižšie, zapnúť šetrenie batérie alebo prepnúť si to všetko na automatický režim, ktorý bude prepínať rozlíšenie podľa toho, ktorú aplikáciu momentálne používaš. No a navyše, vzhľadom na to, že P20 Pro ponúka OLED displej si vieš celé rozhranie prehodiť do čiernych farieb, čo ešte viac šetrí batériu.
No a to je celý príbeh P20 Pro, zariadenia, ktoré je doslova pretkané umelou inteligenciou. Ak náhodou po prvom dni nebudeš spokojný s výdržou, nepanikár. Umelá inteligencia sleduje ako telefón používaš a podľa toho začne pomaličky upravovať systém presne podľa tvojich potrieb. Po pár dňoch sa dostaneš aj na 2-dňovú výdrž.
Je zjavné, že Huawei do EMUI vrazil obrovské úsilie a je to skutočne vidieť a cítiť. Vidieť je dokonca aj medzigeneračný rozdiel, ktorý je podstatne väčší, než pri iných výrobcoch. Pre bežných používateľov už EMUI nebude príťažou ale skôr radosťou.
Huawei P20 Pro: 3 fotoaparáty ako čerešnička na torte
Huawei P20 Pro je už aj bez troch fotoaparátov výnimočným zariadením. To, že ho firma vybavila najväčším senzorom spomedzi vlajkových lodí z neho robí ešte žiadanejší kúsok technológie, než by si si možno myslel.
Ak telefónom fotíš príležitostne alebo ho používaš ako hlavný nástroj pre zachytenia tvojho života či života svojej rodinky, P20 Pro by si mal urýchlene zaradiť do zoznamu zariadení, ktoré zvažuješ.
Huawei tri fotoaparáty rozdelil šikovne. Prvé dva z nich snímajú 40 Mpx a 20 Mpx snímky, a to farebne (40 Mpx) a monochromaticky (20 Mpx). Informácie z oboch záberov sa potom kombinujú do jednej snímky.
Tretí fotoaparát disponuje 8 Mpx rozlíšením a využívaný je na približovanie bez straty kvality, teda tzv. optický zoom. Všetky fotoaparáty nesú podpis spoločnosti Leica, ktorá doteraz pôsobila skôr ako marketingový ťah. Pri P20 Pro sa však situácia mení, fotoaparáty na P20 Pro sú skutočne výnimočné a vynikajúco vyladené.
Tri fotoaparáty na P20 Pro majú 3 prednosti. Prvou je 40 Mpx rozlíšenie, vďaka ktorému môžeš fotku približovať bez straty kvality aj po jej nasnímaní. Druhou výhodou sú nočné fotografie, ktoré sú vďaka obrovskému senzoru bez digitálneho šumu a kopou detailov. No a tou treťou výhodou je zoom, teda približovanie. Huawei svoj P20 Pro vybavil technológiou Hybrid zoom, vďaka ktorej môžeš záber priblížiť až 5x, s čím ti pomôže umelá inteligencia. Výsledky si môžeš pozrieť nižšie, funguje to naozaj neuveriteľne, hlavne pri konštatovaní, že P20 Pro nemá opticky stabilizované fotoaparáty.
Výborná kvalita záberov v situáciách s nedostatočným osvetlením sa premieta aj do videa. Slow motion zábery sú síce na podobnej úrovni ako pri Galaxy S9 či S9+, natočíš ich však aj za horších svetelných podmienok. Pri Galaxy S9 a S9+ boli totálne nepoužiteľné.
Huawei P20 Pro ponúka azda všetko, po čom tvoje srdiečko piští. K dispozícii máš 19 bodov pre automatické zaostrenie, ktoré ovláda – uhádol si – umelá inteligencia schopná okrem iného rozoznať, na čo sa pozeráš (pes, mačka, zeleň, jedlo, obloha, atď.), HDR, nočný režim, nastavenie vlastnej clony v pro režime a oveľa, oveľa viac.
Všetky hlavné režimy fotoaparátu sa nachádzajú na spodnej časti na otočnom koliesku. Zvyšok nastavení nájdeš po kliknutí na ozubené koliesko vpravo hore. V tejto časti sa nastavuje aj samotné rozlíšenie fotografií. V základe je zvolené 10 Mpx rozlíšenie, čo je aj dobre, keďže 40 Mpx snímky môžu dosahovať obrovských veľkostí. Všetky zábery, ktoré som odfotil mali až 76 MB, a to je fakt dosť. Dôvodom však nie je ani veľkosť záberov, ako skôr funkcionalita optického zoomu, ktorá je pri 40 Mpx rozlíšení vypnutá.
Režim portrét je, zdá sa mi, Achillovou pätou každého výrobcu. Je pekné mať dva či tri fotoaparáty a dostatočne silný hardvér, keď softvér stále nie je na takej úrovni, aby táto funkcia fungovala vždy a bez akýchkoľvek problémov. Nehovorím teraz len o Huawei, ale aj o Samsungu, Apple či iných výrobcoch, ktorí sa pokúšajú o rovnaký výsledok. Problém stále robia nepravidelné, resp. komplexné končeky vlasov, tenučké časti (napr. rám slúchadiel) či iné súčasti objektov a ľudí, ktorí sa objavia pred objektívom. Aj napriek tomu ide o použiteľnú funkciu, aj keď pri nej budeš musieť stráviť viac času.
Fotoaparát Huawei P20 Pro je však právom považovaný za najlepší spomedzi všetkých fotoaparátov na smartfónoch. Je lepší než fotoaparát na Galaxy S9, je lepší než fotoaparát na Pixel 2 a je podstatne lepší než fotoaparát na iPhone X. Čo viac si priať? Azda už len superširokouhlý objektív z LG V30. Možno budúci rok! #štyrifotoaparátynemôžubyťproblém
Huawei P20 Pro: Verdikt
Huawei posledné roky, hlavne na Slovensku, prerazil vďaka cenovo dostupným modelom. Nepoznám človeka, ktorý by o Huawei smartfónoch nevedel a posledných pár mesiacov ani domácnosť, v ktorej by kúpu ich zariadenia aspoň nezvážili. Ich raketový rast brzdila hlavne chýbajúca vlajková loď, ktorá by skutočne stála za to. To sa s príchodom Huawei P20 Pro nadobro mení.
Stále je však čo vylepšovať. Ocenil by som možnosť nabiť si telefón bezdrôtovo, ocenil by som opticky stabilizované video pri 4K rozlíšení a ocenil by som aj pokrokové technológie ako domovské tlačidlo a prípadne aj snímač odtlačkov prstov priamo v displeji.
Aj napriek tomu sa však na Huawei P20 Pro pozerám ako na jasného víťaza v súboji o vlajkovú loď, ktorá zaujala najviac. Jeho výnimočne dobrá výdrž batérie, fotoaparáty, softvér, ktorý neprekáža ale pomáha a omnoho viac z neho – aspoň pre mňa – robia telefón, po ktorom siaham radšej, než po Galaxy S9+ alebo nových Xperiách. Huawei tento rok neprekvapil len mňa ale aj ľudí okolo mňa, a to je niečo, čo sa výrobcom nedarí každý deň.
Naozaj super recenzia, ďakujem za ňu 🙂 Mám však ešte niekoľko otázok, keďže sa stále rozhodujem medzi S9+ a P20 pro. S9+ má aj funkcie ako napríklad prekladanie textu pomocou fotoaparátu, či uvedenie cca množstva kalórií v jedle. Dokáže toto aj P20 pro? Alebo je možné si stiahnuť nejakú appku, ktorá to umožní aj z P20pro?
Lucia ak sa nemýlim tak telefón má podobné ako Mate 10 Pro pred inštalovanú aplikáciu na prekladanie od Microsoftu, ktorá funguje blesku rýchle. Čo sa týka počítania kalórií neviem, ale pochybujem.
Perfektna recenzia. Na Slovensku a v Cesku tento chalan nema konkurenciu.
Chyba. iFixit zistili ze ma OIS na vsetkych troch fotoaparatoch. Uz to uvadzaju aj zahranicne weby. Huawei to zatajil asi aby presadil kvalitu svojej AI.
@mobile