Perfektné fotografie, ktoré máme možnosť prezerať si na sociálnej sieti Instagram každý deň, nám podľa najnovších štúdií škodia. Gigant sa snaží proti tomu, aby sa ľudia cítili zle, bojovať, no sám nevie, ako tento problém efektívne vyriešiť.
Štýlové fotografie modeliek v oblečení najnovších trendov, dokonalá porcia drahého jedla či cestovateľské zážitky ľudí pri mori a v horách – toto všetko by sme na Instagrame nepochybne našli. S nádhernými fotkami, ktoré sú často vyretušované a upravené prichádzajú aj hashtagy typu #nofilter alebo #nomakeup. Tie sa snažia ľudí presvedčiť o tom, aký dokonalý život majú ľudia na fotkách.
Každý, kto má Instagram, vo svojom smartfóne prezerá obrázky, ktoré mu v ňom neustále vyskakujú. Najnovšie štúdie však tvrdia, že prezeranie „perfektných“ fotiek nie je prospešné pre naše zdravie a blaho. Instagram sa teda rozhodol tento problém riešiť vytvorením tímu pre to, aby sa ľudia kvôli takýmto fotografiám netrápili. Zatiaľ nie je jasné, čo presne bude tím robiť alebo z koho bude pozostávať.
Riešiť tento problém ďalej bude zrejme ťažšie, než si gigant myslel
Do aplikácie je už pridaných pár opatrení, ako filter pre urážlivé komentáre alebo prepojenia na pomoc s duševným zdravím pre tých, ktorí to potrebujú. Vyzerá to však tak, že to stále nie je dosť. Štúdie navrhujú riešenia vo forme upozornení, ktoré sa zobrazia v aplikácii užívateľa, ktorý v nej strávil až príliš dlhú dobu alebo pridanie vodoznakov do retušovaných, či inak upravovaných fotografií. Pre Instagram by to však nemuselo byť ľahkým riešením. Vieme si predstaviť, že keby užívateľov aplikácia kontrolovala a vyháňala od telefónu či nútila ich priznať, že fotka je upravovaná, prestali by ju používať.
[irp]
Problém je však paradoxný. Ľudia sa v podstate často cítia zle kvôli obrázkom, ktoré na Instagram prišli hľadať zámerne. Chcú jednoducho vidieť krásne miesta, jedlo a ľudí.