Ľudia môžu pomocou tohto simulátora zhodiť atómovú bombu na ktorékoľvek miesto na svete. Aj keď to na obrazovke môže vyzerať nevinne a možno aj ako zábava, cieľom tohto výtvoru je niečo celkom iné.
Simulátor vytvorený náučnou neziskovou organizáciou zvanou Outrider Foundation je určený na to, aby ľudí poučil o nebezpečenstvách atómových zbraní. Nedajte sa však zmiasť nevinnosťou a vcelku pekným vzhľadom simulátoru. Jeho hlavnou úlohou je priblížiť vám niekoľko vojen či atómových výbuchov a zamyslieť sa nad vážnosťou tohto problému.
Tvorci sa snažia ukázať ľuďom to, že atómové bomby sú navrhnuté na to, aby zabíjali ľudí a na nič iné. Chcú odvrátiť ich presvedčenia o hríbových oblakoch, ktoré bomby vytvárajú, alebo o obraze samotných vybuchujúcich bômb, po ktorých nevidno žiadnu spúšť či následky. Takéto nahrávky nukleárnych testov môžu zobrazovať atómové zbrane ako abstraktné či neprístupné.
Prečo je pekný vzhľad simulátoru dôležitý?
Za tým, prečo je vzhľad simulátoru pekný, stojí jediný dôvod. Keď ho zapnete, láka vás pekná grafika a pripadá vám ako hra. Keď však bombu virtuálne odpálite, uvedomíte si to, koľko ľudí za jednu sekundu na vašej obrazovke práve zahynulo. Či to už bolo na popáleniny tretieho stupňa, tlakovú vlnu či radiáciu, nič z toho neznie práve lákavo a ani v poriadku. Súhlasíte?
Simulátor atómového výbuchu si môžete vyskúšať TU.
To je desivé. Čítal som ako by to bolo v Košiciach. Naskočili mi zimomriavky.