Vesmírna agentúra NASA pracuje na vytvorení technologicky pokročilých robotických včiel. Miniatúrne stoje by mali byť pripojené k neurónovej sieti a čo sa týka ich využitia, výdobytok digitálnej éry umožní vedcom spoznávať povrch červenej planéty.
A to podstatne rýchlejšie ako s roverom, ktorý už nejaký ten rok jazdí po Marse a zbiera cenné dáta. Za niečo okolo dvoch tisícok dní v službe totiž prešiel iba slabých 18 kilometrov. Preto sa začali pohrávať s myšlienkou, že ho v neďalekej budúcnosti nahradia za podstatne efektívnejšiu alternatívu s lepšou mobilitou.
Vývoj takzvaných Marsbees dostali na starosti odborníci z USA a Japonska, informuje Engadget. Ich fyzická veľkosť bude dosahovať veľkosť živého čmeliaka, no dostanú mierne rozmernejšie krídla. V opačnom prípade môžu mať v atmosfére červenej planéty problémy s presunom z jedného miesta na druhé.
AI a mobilná nabíjačka
Robotické včely dostanú umelú inteligenciu, aby tak vedeli samé realizovať drobné rozhodnutia. A ak sa im náhodou minie šťava, na nabíjanie poslúži špeciálny rover, kam iba priletia a chvíľu počkajú, až im bezdrôtový spôsob doplní vo vybitých akumulátoroch chýbajúcu elektrickú energiu.
O projekte NASA zatiaľ veľa nevieme, čo znamená, že nepoznáme ani približný dátum jeho dokončenia, ani to, kedy plánujú tieto včely začať používať.
NASA may use swarms of robotic bees to study Mars https://t.co/2dumFj8Hbj
— Engadget (@engadget) April 5, 2018