Nadčasový vlak, ktorému hovoríme Hyperloop, nebude iba pre ľudí. Nový dopravný systém je totiž určený na to, aby zabezpečil lacnú, no zároveň rýchlu dopravu tovaru z jedného kúta sveta na druhý. Ak sa stane realitou, globálna logistika naberie nový rozmer.
Za týmto naozaj ambicióznym projektom stoja dve pomerne známe spoločnosti. Jedna sa volá Virgin Hyperloop One a tá druhá zase DP World, čo znamená, že ide o jedného z najväčších prevádzkovateľov prístavov na svete, informuje Electrek.
Virgin Hyperloop One unveils a new ultra-fast cargo system ‘at the cost of trucking and speed of flight’ https://t.co/3zC60hC5XO by @fredericlambert pic.twitter.com/NYtCc2LwnW
— Electrek.co (@ElectrekCo) April 30, 2018
Spolupráca si vytýčila za cieľ vybudovať globálnu sieť technologicky pokročilého dopravného systému s názvom DP World Cargospeed, ktorý by mal vynikať tým, že bude lacný zhruba ako kamión, no rýchly asi ako lietadlo. Tovar však nebude prenášať z jedného miesta na druhé vozidlo na kolesách a ani nič, čo vie lietať v oblakoch.
Levitácia
Pohonnú technológiu zabezpečia odborníci z Virgin Hyperloop One, z čoho možno pomerne jednoducho vydedukovať, že budeme mať česť s riešením, aké jedného dňa poženie i alternatívu pre pasažierov z mäsa a kostí. Samotnú prepravu tu teda zabezpečia špeciálne prepravné kapsule, ktoré sa majú doslova vznášať nad pokročilou koľajnicovou dráhou z magnetu.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=7&v=dQIihCOrvZY
Takzvaná levitácia otvorí dvere vysoko-rýchlostnej preprave, pretože v kombinácii s podtlakovým tunelom umožní realizovať pohyb o rýchlosti až cez 1 000 kilometrov za hodinu. To, čo by za bežných okolností trvalo dopravnému lietadlu 23 hodín, zvládne táto alternatíva za 16.
„Cestovanie pri rýchlosti 1 000 km/h vďaka technológii od Virgin Hyperloop One otvorí DP World Cargospeed dvere transportu vysoko-prioritného, na čas citlivého tovaru, vrátane čerstvého jedla, liekov, elektroniky a veľa iného,“ prezradil logistický expert, spoločnosť DP World. Kedy však hodlajú premeniť tento projekt na realitu, momentálne nevieme.