Procesor tvorí akési pomyselné srdce zariadenia. Stará sa o výkon, dáva príkazy všetkým ostatným súčiastkam a dohliada na správny chod systému. Je preto jednou z najdôležitejších častí každého smartfónu či tabletu.
V moderných telefónoch sa objavujú procesory hneď od niekoľkých výrobcov. Medzi tých najznámejších patrí Qualcomm so svojimi procesormi Snapdragon, MediaTek, Surge od Xiaomi či Kirin. Vlastné procesory si vyrába aj Samsung, volajú sa Exynos, no kvôli legálnym záležitostiam s výrobcom Qualcomm ich nemôže dodávať len tak komukoľvek. Azda jedinou firmou, ktorá dostala zásielku Exynos čipsetov, je čínska firma Meizu.
Aká je budúcnosť procesora Kirin?
Čo však Kirin? Momentálne síce výkonovo mierne zaostáva za najvýkonnejším Snapdragon či Exynosom, prináša však niekoľko inovácií, o ktoré by mali určite záujem aj ďalší výrobcovia. Koniec koncov, Huawei je považovaný za lídra vo vývoji umelej inteligencie, čo je v dnešnej dobe obrovská téma. Neobjaví sa teda Kirin procesor aj v zariadeniach iných výrobcov? Krátka odpoveď je, nie, neobjaví.
Jeden z troch rotujúcich generálnych riaditeľov Huawei, Eric Xu, potvrdil, že procesory Kirin boli navrhnuté presne pre potreby Huawei, ako aj preto, aby firma znížila celkové náklady. Huawei mal do vývoja svojich procesorov len za rok 2017 investovať 14,27 miliardy dolárov. Celková suma sa od prvopočiatku procesorov Kirin zastavuje na čiastke 61,11 miliardy dolárov.
Čínsky výrobca plánuje do procesorovej sady investovať minimálne 15 % celkového ročného zárobku.