Jeden z najznámejších súdnych prípadov týkajúcich sa fotenia selfie fotiek a opíc bol konečne vyriešený. Americký federálny súd rozhodol, že opica nemôže zažalovať ľudí za fotku, ktorú sama odfotila. Dobre čítaš, nevymýšľame si to.
Sudca Carlos Bea raz a navždy rozhodol, že známa opica, ktorá vybavením fotografa nasnímala vlastnú selfie „si nemôže nárokovať práva vyplývajúce z porušenia duševného vlastníctva,“ pretože – uhádol si – je zviera a nie človek.
Zaujímavý príbeh
Fotograf David Slater ešte v roku 2011 v indonézskom lese nastavil fotoaparát, ktorým chcel fotiť opice v ich prirodzenom prostredí. To ešte nevedel, že jedna z nich bude šikovnejšia než čakal. Makak menom Naruto bez prítomnosti fotografa zaznamenal jednu z najznámejších selfie fotografií vôbec.
Pochopiteľne, opica nijak nedala najavo, že by bola z predajom jej vlastných fotiek akokoľvek nespokojná. O legálne záležitosti sa v jej mene (neverím, že to píšem), postarala organizácia PETA. Prvý sudca, ktorý mal v prípade rozhodnúť okamžite povedal, že opica nemôže nikoho zažalovať.
PETA sa však odvolala s tým, že v amerických zákonoch sa nikde nespomína, že držiteľ autorských práv musí byť človek. Aj napriek tomu, že sa obe strany rozhodli (Slater súhlasil, že daruje 25 % všetkých zárobkov vyplývajúcich z fotografií Naruta na ochranu prostredia, v ktorom žije) sa predsa len stretli na, veríme, poslednom sedení. Dôvodom mal byť jeden posledný verdikt, ktorý by raz a navždy rozhodol nielen tento, ale aj ďalšie podobné žaloby.
Súd okamžite zamietol žalobu PETA a dodal, že: „organizácia využíva Naruta ako obeť pri boji za svoje ideologické ciele“.