Ruskí vedci vytvorili algoritmus na základe umelej inteligencie, ktorý používa sledovanie aktivity človeka na smartfónoch či smart-hodinkách. Umelá inteligencia pomocou týchto faktorov dokáže vypočítať približnú dĺžku života.
Výskumníci dokážu určiť dĺžku života na základe fyziologických čŕt, ako sú napríklad gény, či krvného faktora, čo nie je príliš praktické. Pre dĺžku nášho života je dôležitý aj náš životný štýl a celkové zdravie jedinca. Tím na monitorovanie a porovnávanie poznatkov, ktoré získa z nášho tela použil konvolučnú neurónovú sieť. Tá zaznamenáva počet krokov, no aj to, ako často prepíname medzi aktívnymi a neaktívnymi obdobiami.
Aplikácia ešte nepočíta tak presne, aby mohla byť plne využívaná v medicíne
Aplikácia monitoruje mnoho faktorov, ktoré ovplyvňujú náš život, od spánku až k návštevám posilňovne či fitness centra. Aplikácia samotná však neposkytne používateľovi celkový obraz jeho zdravia, pretože nezahŕňa sledovanie stravy, jeho genetiku a ostatné dôležité údaje. Doktor by teda musel použiť aplikáciu a taktiež aj klinickú analýzu, aby vám poskytol správny odhad dĺžky vášho života.
Ak by ste si to však chceli vyskúšať, aplikácia Gero Lifespan je dostupná v Apple Store a pracuje s údajmi z aplikácií Apple Health, Fitbit či Rescuetime.