Americká agentúra NTP pre americkú vládu vypracovala dve štúdie, ktoré mali definitívne zistiť či nám žiarenie z telefónov spôsobuje vážne zdravotné problémy alebo či nás dokonca môže zabiť. Výsledok? Používanie smartfónov je bezpečné a ak tam nejaké riziko je, je zanedbateľné.
Štúdia pracovala s laboratórnymi myšami, ktoré boli vystavované rádiofrekvenčnému žiareniu. Potom vedci ožiarenú skupinu porovnávali s myšami, ktoré ožarované neboli, no a čuduj sa svet, obe skupiny myší vykazovali rovnaký zdravotný stav. Zvláštne bolo, že niektoré myši z ožarovanej skupiny sa dokonca dožili o niečo málo viac.
Niekoľko odporúčaní
Dr. John Bucher, ktorý štúdie viedol však odporúča niekoľko základných vecí. Prvou z nich je, aby ste pri telefonovaní príliš netlačili telefón do ucha. Takto jednoduchým správaním totiž dokážete svoje telo ožiariť viac, než je skutočne nutné.
Druhý tip sa týka spania, resp. spanie s telefónom. Bucher odporúča, aby ste nespali s telefónom vo vašej bezprostrednej blízkosti. Majitelia telefónov sa môžu vystaviť riziku vtedy, ak ho budú mať pri sebe neustále po veľmi dlhú dobu. Niekoľko jedincov z testovaných skupín totiž ukázalo niekoľko nálezov. Nedalo sa však s istotou určiť či boli medzi karcinogénmi a žiarením z telefónu nejaké väzby.
Zistenia sa zhodujú s doterajším výskumom
Nakoniec, k rovnakému, resp. podobnému záveru prišiel aj Národný inštitút pre rakovinu: „V súčasnej dobe nič nenasvedčuje tomu, že by neionizujúce žiarenie nejak zvyšovalo riziko rakoviny. Používanie hands-free technológií, ako sú drôtové a bezdrôtové headsety je na vzostupe a môže znižovať vystavenie rádiofrekvenčného žiarenia hlavy a mozgu.“
Čo ty? Nosíš telefón neustále pri sebe a spávaš s ním podobne ako väčšina z nás? Daj nám vedieť!
Si myslim ze nejaky aple alebo samsung by nedovolil vedcom vyvodiť skutocne vysledky, aj keby bolo žiarenie rádioaktívne.