Morský slimák, ktorého vedci vyvinuli, sa správa podobne ako skutočné morské slimáky. Jeho softvér by mohol v budúcnosti viesť k vytvoreniu lepších a viac realistických systémov s umelou inteligenciou.
Tento umelo inteligentný predátor sa správa ako naozajstný fyzický organizmus. Je vytvorený podľa morského slimáka Pleurobranchaea californica. Kyber-slimák dokáže reagovať na jedlo a ostatné slimáky presne ako úplne obyčajný slimák bez umelej inteligencie. Rhanor Gillette, profesor na univerzite Illinois uviedol, že tento slimák je odlišný od ostatných umelo inteligentných entít a jeho vnímanie samého seba je jednoduché.
„Slimák spája svoju motiváciu a spomienky s jeho vnímaním vonkajšieho sveta. Reaguje na informácie na základe toho, ako ho tieto informácie ovplyvnia,“ tvrdí Gillette. Podľa všetkého dokáže cítiť aj hlad a naučil sa, ktoré ostatné druhy virtuálnych morských slimákov sú chutné a ktoré zas menej. Tiež dokáže rozoznávať environmentálne stopy, ako je vôňa iných organizmov. Dokáže si tiež uchovávať spomienky, ktoré ho ušetria od opakovaného bodnutia od iných organizmov.
Tento slimák by mohol pomôcť rozvoju umelej inteligencie
Softvér slimáka by mohol obohatiť vedcov a vynálezcov o základ pre vytvorenie viac realistických umelo inteligentných systémov. Gillette a jeho kolegovia študovali mozog až k jednotlivým neurónom. Model slimáka je zatiaľ akýmsi jadrom mozgu, ktoré mali organizmy v minulosti. Toto jadro, ktoré podporuje všetky vyššie kognitívne vlastnosti, máme v mozgu ešte stále aj my. Ďalší výskum by sa mal podľa všetkého zamerať na pridanie ďalších vlastností, ktoré by zabezpečili rozšírenú vedomosť.
Slimák sa teda správa podobne ako skutočné organizmy tohto druhu, dokáže pociťovať hlad či sa rozhodnúť, čo skonzumuje a čo nie. Čo myslíte, že príde s plánovaným rozvojom?