Rakety, ktoré vzlietajú zo Zeme, môžu po sebe zanechať značnú stopu v našej atmosfére po tom, ako ju opustia. Rakety SpaceX nie sú žiadnou výnimkou. Podľa výskumníkov totiž Falcon 9, ktorý odštartoval v auguste 2017, nielenže spôsobil niekoľko kruhových nárazových vĺn, ale dokonca vytvoril až 899-kilometrovú dieru v plazme ionosféry, ktorá tam bola po dobu až troch hodín.
Ako už poznamenal portál Ars Technica, väčšina rakiet má zakrivenú trajektóriu, ktorá znižuje vplyv gravitácie a zmierňuje nátlak. Nanešťastie však raketa SpaceX viezla tak malú nálož (satelit Formosat-5 mal len 474 kg), že si mohla a dokonca si nakoniec aj vybrala takmer vertikálnu dráhu.
Pre jednoduché vysvetlenie sa celý fakt dá porovnať k jednoduchému kameňu – keď pustíte do vody veľký plochý kameň, dosiahnete omnoho silnejšieho šplechnutia než keby ste ho tam pustili užšou stranou napred.
Opakované narúšanie môže mať následky
Diera v ionosfére počas svojej existencie možno nespôsobila nijaké škody, no jej opakované a hlavne silenejšie narúšanie by mohlo spôsobiť narušenia v takej miere, že by s ľahkosťou dokázali ovplyvniť aj GPS signál.
[irp]
Ani samotní operátori rakety nechcú, aby sa niečo také dialo, čo znamená, že musia prísť na spôsob, ako posielať svoje rakety do vesmíru bez toho, aby škodili telefónom a autám na Zemi.