Hongkong. Mesto s populáciou 7,2 miliónov ľudí, vďaka svojej relatívne malej rozlohe len 1 104 km2, nemá dostatok miesta pre ubytovanie všetkých svojich obyvateľov. Aj kvôli tomu sú mnohí z nich nútení platiť neúnosné sumy za miesta, ktoré skôr pripomínajú zajačie klietky ako domovy pre ľudské bytosti.
V Hongkongu je tak vysoký dopyt po ubytovaní, že si majitelia nehnuteľností s čistým svedomím pýtajú aj vyše 110 eur za 1 meter štvorcový. Ľudia sa preto museli naučiť žiť v čoraz menších a menších priestoroch, často plných drevených krabíc, často nazývaných ako „truhlové domy.“ Spávajú v kovových klietkach tak veľkých, ako králikárne.
Fotografie nižšie odkrývajú, v akých extrémnych podmienkach žijú ľudia, ktorí pre nás vyrábajú, či distribuujú produkty, na ktoré sme si tak ľahko zvykli. Hongkong je mesto s najväčšou mierou nerovnosti v rozvinutých krajinách.
Kvôli obrovskej populácii je v Hongkongu problém s ubytovaním. Vďaka obrovskému dopytu si dokážu majitelia nehnuteľností pýtať astronomické sumy aj za tie najmenšie miesta. Michelle Wong, rozvedená mama, býva v byte veľkom len 7,43 metrov štvorcových, za ktorý mesačne platí 387 dolárov (356 eur).
37-ročná Li Rong sedí na svojej posteli v jej príbytku veľkom len 3,25 metrov štvorcových. V tomto malom priestore je miesto pre posteľ a malú televíziu. Jej malý bytík sa nachádza na piatom poschodí priemyselnej budovy. Li a ľudia jej podobní bývajú na mieste s najdrahším nájmom na meter štvorcový.
Väčšina bytov určených len pre jedného nájomníka bola rozdelená na niekoľko menších priestorov, v ktorých býva viac ľudí.
Ng má 60 rokov a na fotke odchádza zo spoločných záchodov. Tie sa nachádzajú blízko jeho bytu, ktorý je veľký 5,57 metrov štvorcových. Ng mesačne platí približne 148 eur. Delenie bytov je v Hongkongu ilegálne a často vedie k problémom s hygienou a bezpečnosťou.
V malých bytoch sú obrovským problémom ploštice, ktoré trápia väčšinu ľudí.
Obavy o extrémny nedostatok priestoru a nízku životnú úroveň sú jedny z najväčších v rozvinutých krajinách.
Ľudia sú často prinútení uchýliť sa do extrémne malých príbytkov. Príkladom je 91-ročný Wong Chun-sing, ktorý býva v miestnosti veľkej len 2,23 metrov štvorcových, za ktorú mesačne platí približne 138 eur.
Extrémny nedostatok lacnejšieho ubytovania prinútil ľudí vystačiť si aj s tým málo miesta, ktoré majú.
To však nie je všetko. Aby majitelia nehnuteľností čo najviac zvýšili zisk z každého metra štvorcového, pripravili tzv. „rakvové byty,“ ktoré svoje pomenovanie získali kvôli tomu, že sa skutočne podobajú na rakvy. Na rozlohe 46 metrov štvorcových žije približne 24 ľudí.
Najnižším životným štandardom sú tieto klietky, poukladané jedna na druhej. Každá z nich by vás mesačne vyšla na 150 dolárov.
Každá z klietok je veľká približne 1,8m x 60cm. Úrady odhadujú, že v takýchto klietkach žijú desiatky tisíc čínskych pracovníkov.
Očakáva sa, že dopyt sa vďaka pracovným príležitostiam, ktoré Hongkong ponúka ešte ďalej zvýši.
A to je právě to proč nekupuji Huawei,Oppo,Honor, Xiaomi a další čínské výrobky, lidé tam trpí nemají skoro žádné práva, novodobé otroctví je to hnus a nerozumím někomu kdo si koupí něco co je zaplaceno nejen lidskou krví..
zaujimava logika, cize ked to nebudes kupovat tak im pomozes? skor by som povedal ze ti ludia skoncia na dlazbe lebo nebudu mat odbyt. Cize im vlastne uskodis.
To je mylná představa, problém je v tom že čínské telefony jsou stále dražší, ale podmínky a platy zaměstnanců jsou stejné ne-li horší, nekoupením zařízení jde o to dát firmě znamení že je něco špatně, to že si myslíš že koupi podporuješ nějakého ubohého pracovníka výroby který pracuje v šílených podmínkách a toxickém prostredi žijícího v kukani s vymerou 2m² je až extrémně optimistické.. vše jde hlavám a managmentu podniku..
😀 Takto nič nezmeníš akurát sám seba obmedzíš, Podľa mňa máš iphone a sereš si neskutočné do papule pretože iphone je tiež čína a taktiež je tam neľudský prístup
Jsi mimo mám android viz screenshot, mozna uhodnes co je to za telefon ?.. k tvemu prispevku , presne takove zpatecnicke mysleni jako mas ty vyjadruje to v jake s prominutím p.deli je sk a cr o cine raději ani nemluvim..je důležité se informovat jak firma zachazi se zamestnanci a v jakych podminkach jsou.. jen tupe ovce se domnivaji ze jedinec nic nezmuze ale neni to pravda nastesti mam spoustu znamych a kamaradu kteri to vidi stejne jako ja.. ale je fakt ze v cesku jsme v takovych věcech o neco vice dále a vice to se to řeší.. https://uploads.disquscdn.com/images/364507976d62dd50e2472a45901725a59727e6772c8c3b7328585bc409907b13.png
To je byvala britska kolonia