Čierno-biely medveď, panda, je nielen milé stvorenie, národný symbol Číny či zviera, ktoré práve neexceluje v rozmnožovaní. Telo tohto huňatého cicavca má totiž jednu zázračnú vlastnosť, ktorou je neutralizácia nebezpečnej látky kyanid.
Potrava pandy je prevažne rastlinná, a keďže tento tvor žije takmer nepretržite vo vnútri bambusových húštin, nie je žiadnym prekvapením, že mu chutia bambusy. Práve takýto surový bambus obsahuje nebezpečnú látku kyanid, ktorej vôňu ľudia prirovnávajú aj k horkým mandliam. Takmer všetci však vieme, že kyanid môže byť pre človeka nebezpečným. Nielenže by nám bolo skutočne nevoľno, ale mohol by pre nás dokonca znamenať rýchlu smrť.
Prečo môžu pandy požívať jed?
Vedci skúmali, ako môže niečo takéto fungovať, meraním obsahu kyanidu v bambusových výhonkoch, ktorými nakŕmili 20 veľkých pánd. Okrem merania nebezpečnej látky v samotných výhonkoch, vedci merali jeho obsah aj vo výkaloch pánd. Prišli na to, že pandy dokážu vo svojom tele kyanid neutralizovať. Pandy absorbovali viac ako 65 % kyanidu, ktorý sa nachádzal vo výhonkoch. Ich telo však dokázalo premeniť 80 % absorbovaného kyanidu na menej toxickú látku s názvom tiokyanát.
Toto „plyšové“ zvieratko teda už nemôžeme nazvať už len milým, ale tiež odolným a zázračným zároveň.